Zjistilo se, kolik budeme v roce 2024 platit za benzín a naftu. Ani to nechtějte vědět, pumpaři nás doslova sedřou z kůže

Ceny pohonných hmot v posledních týdnech klesaly, což samozřejmě řidiče potěšilo. Podle aktuálních prognóz to však nebude nadlouho.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Po ruské invazi na Ukrajinu se ceny benzínu a nafty v České republice začaly šplhat do závratných výšin. Experti varovali, že pokud vláda nezasáhne, může cena pohonných hmot vyšplhat až k 50 korunám za litr, jak jsme psali na Událostech247. To se naštěstí nevyplnilo, ale ceny pohonných hmot byly i tak vyšší, než na jaké byli řidiči dosud zvyklí.

Ceny benzínu a nafty ovlivňuje spousta faktorů

Zdražování pak začalo opět před letními prázdninami, kdy se Češi ve velkém chystají na dovolenou. V červnu se benzín Natural 95 prodával průměrně za 36,67 koruny za litr, cena nafty rostla pomaleji. Jak jsme na Událostech247 psali, prodávala se za 31,06 koruny za litr. Aktuálně je podle informací webu mBenzin průměrná cena za litr benzínu 38,27 koruny a za naftu 38,55 korun. Benzín tak je nejlevnější od začátku srpna a nafta od poloviny září.

Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru

Podle ekonoma Víta Hradila ovlivňuje cenu benzínu i nafty především cena surové ropy, dále pak kurz české koruny vůči americkému dolaru, marže rafinérií, daňové zatížení a v neposlední řadě i obecný vývoj tuzemské cenové hladiny, která se odráží v nákladech na logistiku a distribuci. Uvedl to pro web Podnikatel. Ceny ropy jsou aktuálně nízké a dá se logicky očekávat postupný nárůst, cituje web Borise Tomčiaka z firmy Finlord. 

Bojím se, že přijdu o práci, říká autodopravce

Podle expertů by měl pozitivní vývoj cen pohonných hmot převládat do konce listopadu, protože prudký pád cen ropy se ještě nepromítl do jejich cen. S nižšími teplotami lze však očekávat, že poptávka po naftě díky jejímu využití na topné účely významně poroste, dodává web Podnikatel. Pokud jde o srovnání cen v rámci EU, Česko patří k zemím s levnějšími pohonnými hmotami. Levnější benzin mají aktuálně například Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko nebo Polsko, píše web E15.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Řidiči si podle ekonomů za naftu a benzín připlatí i příští rok

Kartel OPEC bude pokračovat v omezování těžby, jelikož chce cenu dostat ze současných 81 USD za barel do blízkosti 100 USD. V příštím roce by cena pohonných hmot měla být mírně vyšší oproti současnosti,“ cituje web Borise Tomčiaka. Ekonom Vít Hradil předpokládá u ceny ropy v roce 2024 částečné uklidnění z nedávných zvýšených hladin a pohyb lehce pod 80 dolary za barel. „Provozuji soukromou autodopravu a pokud se ceny zvednou, budu muset zdražit ceny. Bojím se, že tak přijdu o některé zakázky,“ řekl Událostem247 pan Milan z Rosic u Brna.

Za kolik tankujete na vaší místní benzínce vy? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články