Právě se zjistilo: O tolik se zvýší důchod všem Čechům. Bude vám to stačit?

Čeští senioři byli v posledních letech zvyklí, že se jim peníze každý rok navýšily o pěknou částku. Přítrž tomu udělala až současná vláda.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

I když se důchody od letošního ledna navýšily, konkrétně o 360 korun měsíčně, jak psaly Události247, není to zdaleka tolik, kolik mnozí důchodci očekávali a na co byli zvyklí. Důvodem byly změny v systému valorizací, které vláda prosadila. To, jak ohledně změny valorizací rozhodla, nedávno potvrdil Ústavní soud a senioři své peníze už zpátky nedostanou.

Důchod by se mohl zvednout o čtyři stovky

Psali jsme také o tom, že další novinka, na kterou si musí čeští senioři zvyknout, začne platit už v létě. Týká se důchodového spoření a mnohé zřejmě moc nepotěší. Jako důchodci totiž ztratí nárok na státní příspěvek na spoření. Zároveň, pokud nesplnili minimální dobu spoření, nebudou moci přestat spořit, jinak by museli všechny peníze od státu vrátit. Tato pro mnohé jistě nepopulární změna, nastane už od 1. července.

Pozor: Všichni tito Češi budou státu platit za to, že pobírají důchod. Přijdou o tisíce korun každý měsíc

Teď se však objevila zpráva, že důchody by se v lednu 2025 mohly zvýšit více, než tomu bylo při letošní řádné valorizaci. Naznačuje to první predikce, kterou zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, jak upozornil web České důchody. Průměrný důchod, který v současné době činí 20 693 korun, by se při další řádné valorizaci mohl zvýšit o 2,1 procenta, což představuje částku přibližně 435 korun. Jde o odhad, který vychází z dosavadního růstu inflace.

Jasno by mohlo být už v září

Průměrná mzda roste každý rok, a to se do valorizace promítne. Pokud jde o vývoj reálných mezd, ty zatím stále klesají a i když začnou růst, bude při výpočtu valorizace hrát roli právě skutečnost, že v poslední době klesaly, píše dále web. Aby se růst reálných mezd do výpočtu valorizace zohlednil, musí tento růst nejprve „dorovnat“ předchozí pokles. „Tady ty vládní sliby a plány, to je lepší neposlouchat. Tato vláda na nás seniory moc nemyslí a jen všechno zdražuje,“ říká paní Marie.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Důchody se zřejmě budou brzy opět navyšovat

Vláda do konce září 2024 schválí nařízení, podle kterého bude Česká správa sociálního zabezpečení valorizaci realizovat. Pak už ji bude možné přesně vypočítat. Pokud chcete vyzkoušet, jak by se mohl důchod zvýšit právě vám, vyzkoušejte předběžnou kalkulačku valorizace 2025. Stačí do ní zadat aktuální výši svého důchodu. Při valorizaci v lednu 2025 bude opět vyplácen doplatek valorizace, tedy poměrná část celkové valorizace od 1. ledna do dne, který předchází výplatnímu dnu důchodu, píše dále web.

Co si o plánovaném navýšení důchodu myslíte? Je podle vás dostatečné? Dejte nám vědět váš názor

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články