Oblíbená pochoutka z obchodu je jedna velká lež. Jen se podívejte, co obsahovala

V českých obchodech se prodávaly saláty, které neměly na obalu úplné informace a mohou způsobit zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Na to, že se v obchodech docela často vyskytují potraviny, které tam kvůli své kvalitě nemají co dělat, už si zákazníci pomalu zvykají. V době letních veder lidé často nemají chuť na teplé jídlo a koupí si třeba jen studený balený salát. Konzumace těchto pochutin vám však někdy může přivodit zdravotní problémy. Obzvlášť, pokud jsou informace uvedené v složení neúplné, nebo lživé. Upozornil na to web Potraviny na pranýři.

Lidé mohou mít zažívací potíže

Inspektoří Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili na kontrolu do obchodu Adélka v Pelhřimově a odebrali kontrolní vzorek váženého vaječného salátu se šunkou, šlo o půlkilové balení. Jde o relativně oblíbenou pochoutku. Následným rozborem bylo zjištěno, že v uvedené potravině byl alergen – mléčná bílkovina. Její přítomnost však nebyla uvedena na obalu, byla zákazníkům prostě zatajena. Lidé, kteří trpí alergií na mléčnou bílkovinu pak mohou dostat průjmy a zažívací potíže, upozorňuje web Nestle Health Science.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Kvalita potravin v Česku je dlouhodobě ožehavým tématem

Další pochoutkou, která neměla na obalu uvedeno, že obsahuje mléčnou bílkovinu, byl Camping salát vážený, opět v půlkilovém balení v plastové vaničce. Také tuto potravinu mohli zákazníci koupit v prodejně Adélka v Pelhřimově. „Tak přesně takovou zkušenost mám. Koupila jsem si takhle vaječný salát, ale mám alergii na mléčnou bílkovinu, takže nemůžu jíst všechno. Proto kontroluju, co kupuji. No, tento salát bílkovinu napsanou neměl. Co se stalo pak, si asi dovedete představit,“ řekla Událostem247 Alena Čadková z Hodonína.

Politici byli v šoku

Častějším problémem však bývá kvalita potravin v obchodech, která je v Česku bohužel dlouhodobým problémem. Na Událostech247 jsme například Informovali o salámu Vysočina, který však prodejce nevhodně skladoval a na povrchu uzeniny se tvořily kolonie plísní. Nejlepší kvalitě se netěší ani tvrdé sýry, které Češi tolik milují. Upozornili jsme například na tvrdý sýr Krolewski, který se prodával v Albertu.

Jedna z nejoblíbenějších pochoutek Čechů byla plesnivá. Inspekce ji zakázala

Z kvality některých potravin v Česku jsou v šoku také politici. Web TN sbíral fotografie zkaženého zboží, které jim posílali lidé do redakce z celé republiky. Posléze redaktoři ukázali fotografie politikům. „Tohle by si dobrovolně nekoupil nikdo,“ okomentoval vyfocené potraviny ministr dopravy Martin Kupka. „Popravdě řečeno, když selže stát, tak nezbývá nic jiného, než aby pomohla média,“ nechal se slyšet Karel Havlíček. SPD dlouhodobě kritizuje, že se Česká republika stává odpadkovým košem Evropské unie, dodává TN.

Co si o kvalitě potravin v Česku myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články