Oblíbená potravina z obchodu je ruleta se zdravím. Doma ji má spousta Čechů. Za žádných okolností to nesmíte jíst

V obchodech se objevila další závadná potravina, kterou miluje spousta Čechů a přitom jim může přivodit zdravotní potíže.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O záchytech Státní zemědělské a potravinářské inspekce informujeme na Událostech247 poměrně často. Psali jsme třeba o jahodách z Kauflandu, které obsahovaly nebezpečné pesticidy. Také oblíbené exotické ovoce liči z Kambodže bylo plné těchto závadných látek. Není to navíc zdaleka ojedinělý případ. Zdraví nebezpečná byla třeba i balená karotka.

Nejčastějším prohřeškem jsou pesticidy

Psali jsme také o tom, že nedávno inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce objevili závadný čaj. Prodával ho obchodní řetězec Kaufland v Šumperku, konkrétně šlo o porcovaný Peppermint mátový bylinný čaj značky K-classic. Kontrola zjistila, že také v této potravině byl překročen maximální limit pro obsah kontaminujících látek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pyrolizidinových alkaloidů. Čaj má datum spotřeby až do května 2025. Zákazníci by ho tedy ještě mohli mít doma.

V Kauflandu se prodával mátový čaj, který je zdraví nebezpečný. Lidé ho mohou mít stále doma

Nedávno inspekce odhalila závadné balení hroznů. Prodávaly se v obchodním řetězci Albert v Čestlicích. Toto oblíbené ovoce totiž obsahovalo velké množství pesticidů. Maximální limit byl překročen dokonce několikanásobně. Hrozny z Řecka byly zabalené v plastové vaničce s víčkem. Hmotnost balení činila půl kilogramu. V hroznech byl osmkrát překročen maximální limit reziduí pesticidu flonicamid, jak napsal web TN.

Česko je pod průměrem

Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce pravidelně zveřejňují seznam potravin, u kterých během svých kontrol odhalili problémy nebo pochybení. Ten je pak dostupný na stránkách Potraviny na pranýři. Většina čerstvého ovoce a zeleniny, které konzumujeme, obsahuje minimální stopy pesticidů. V tak nízkých dávkách ovšem nejsou tyto pesticidy pro člověka toxické a lze je smýt vodou, píše web Taneco.

iZdroj fotografie: SZPI
Mezi jeden z nejčastějších prohřešků, které SZPI eviduje, patří i plesnivé potraviny

Česká republika je ve využívání pesticidů pod průměrem Evropské unie. Z čísel evropského statistického úřadu Eurostat dokonce vyplývá, že mezi lety 2011 a 2020 v České republice prodej pesticidů klesl nejvíce, a to o 38 %. Podle mezinárodní Organizace pro výživu a zemědělství zemědělci v Česku v roce 2022 používali průměrně 1,39 kilogramu účinné látky na hektar. „Asi už je to součást naší stravy, já ovoce omývám, nic víc pro to udělat nemůžu,“ řekla Událostem247 paní Iva z Brna.

Koupili jste si někdy domů potravinu, o které jste později zjistili, že je závadná? Napište nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články