V Kauflandu se prodával mátový čaj, který je zdraví nebezpečný. Lidé ho mohou mít stále doma

V obchodech se někdy prodávají i potraviny, které obsahují zdraví škodlivé látky. Jejich dlouhodobá konzumace pak může způsobit zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: Bazi / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O záchytech Státní zemědělské a potravinářské inspekce informujeme na Událostech247 pravidelně. Psali jsme třeba o jahodách z Kauflandu, které obsahovaly nebezpečné pesticidy. V pořádku nebylo ani exotické ovoce liči z Kambodže, které bylo taktéž plné pesticidů. Zdraví nebezpečná byla třeba i balená karotka.

Počet záchytů narůstá

Kontrola inspekce totiž prokázala, že v této potravině byl dvojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu linuronu, jak jsme na Událostech247 informovali. V obchodech se prodávala také třeba kapusta z Portugalska, ve které byl překročen maximální limit reziduí pesticidu benzalkonium chlorid. Pokud člověk pesticidy konzumuje s jídlem, ukládají se v tlustém střevě. Z dlouhodobého hlediska se může jednat o závažný zdravotní problém. 

Inspekce: Mrkve prodávané v obchodě ve Valašském Meziříčí jsou zdraví nebezpečné

Když sníte takto ošetřené jablko, dostanete do sebe mnoho různých pesticidů, kterými byla jablka stříkána, i když si dané ovoce pečlivě omyjete. Upozornil na to web Rehabilitace. To samé platí pro jahody, mrkev, celer, špenát, hrozny nebo okurky, které je před konzumací potřeba opravdu dobře omýt. „To už se snad opravdu vyplatí raději si pěstovat zeleninu vlastní, když to tak vidím,“ řekla Událostem247 paní Eva z Břeclavi.

Čaj z Kauflandu

Nedávno inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce objevili závadný čaj. Prodával ho obchodní řetězec Kaufland v Šumperku, konkrétně šlo o porcovaný Peppermint mátový bylinný čaj značky K-classic. Kontrola zjistila, že také v této potravině byl překročen maximální limit pro obsah kontaminujících látek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pyrolizidinových alkaloidů. Čaj má datum spotřeby až do května 2025. Zákazníci by ho tedy ještě mohli mít doma.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedená šarže výrobku byla stažena z prodeje

Pesticidy ovšem nepoužívají jen zemědělci, můžete je mít třeba i u vás doma. Tyto škodliviny v sobě mají například hmyzí repelenty. Pokud doma máte dřevěnou podlahu, pak by mohla obsahovat pesticid Chromated Copper Arsenate, který pomáhá při zachování dřeva tak, aby se nerozkládalo. Pesticidy obsahují i některé další běžné produkty, například některé druhy barvy, a dokonce i několik bazénových chemikálií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články