Oblíbené maso Čechů právě extrémně zlevňuje. Brzy ho ale opět zdraží. Kdo si včas neudělá zásoby, ten ho bude muset oželet

Maso je důležitou součástí jídelníčku mnoha lidí. Například v roce 2020 ho snědl každý Čech v průměru 84 kilogramů.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Jak jsme na Událostech247 informovali, nejoblíbenější bylo vepřové. Maso jí v České republice průměrně až 90 procent lidí. To je přitom daleko nad evropským průměrem, který je okolo 75 procent. Kvůli neustálému zdražování se však může už brzy stát, že si ho někteří lidé nebudou moci dovolit jíst tak často.

Příznivé ceny jen díky akcím

Ceny potravin pokračují ve svém růstu a prodejci se to snaží zákazníkům vykompenzovat spuštěním rozsáhlých slevových akcí. Díky tomu se teď cena tolik oblíbeného kuřecího masa dostala na nejnižší úroveň za více než dva roky. Upozornil na to web Kupi. Průměrná cena prodávaných kuřecích řízků v lednu podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla meziročně o pětinu. Kilogram stál v průměru 140,50. V akcích se ale aktuálně dá najít běžně daleko levnější maso. Psal o tom web iDnes.

Všemi milované maso bude v roce 2024 jenom pro bohaté. Jeho cena letí astronomicky nahoru. Ještě je čas si udělat zásoby

Podle serveru Kupi se v některých velkých obchodních řetězcích prodává kuřecí maso za necelých 90 korun za kilogram. Ceny tak prakticky klesly na úroveň, kterou spotřebitelé znali z období před energetickou krizí. V té době se kilogram prodával za zhruba 135 korun, píše dále iDnes.

Nakupte si maso raději do zásoby

Letos v lednu stál kilogram kuřecího masa 67,58 koruny, v roce 2019 se cena pohybovala okolo 65 korun. Prodejci tak zákazníkům nabízejí výhodné slevy. Příkladem jsou kuřecí prsní řízky, jejichž akční ceny se v obchodech jako Tesco, Albert nebo Lidl pohybují okolo 89,90 korun za kilogram, popisuje Kupi. „Já maso v polední době nakupuji pouze v akcích, protože jsme pětičlenná rodina a za normální cenu bych se opravdu nedoplatila,“ popisuje paní Anna.

iZdroj fotografie: Juan Emilio Prades Bel/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kuřecí maso používají lidé v kuchyni velmi často

Kupi také upozorňuje, že průměrná běžná cena kuřecích prsních řízků za poslední roky vzrostla až o 30 procent, ale průměrná akční cena se udržuje na srovnatelné úrovni. Tento trend ukazuje na zvyšující se intenzitu slevových akcí v době rekordní inflace. I když podle expertů zatím vše nasvědčuje tomu, že trend slevových akcí bude pokračovat, lidé by si měli raději maso nakoupit do zásoby, protože není jasné, jak dlouho se tyto ceny v obchodech ještě udrží.

Za jakou cenu kupujete kuřecí vy? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články