Všemi milované maso bude v roce 2024 jenom pro bohaté. Jeho cena letí astronomicky nahoru. Ještě je čas si udělat zásoby

Pokud si chcete i nadále pochutnávat na levných řízcích nebo pečeni, měli byste co nejdříve vyrazit do obchodu.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Maso je důležitou součástí jídelníčku mnoha lidí. Například v roce 2020 snědl každý Čech v průměru 84 kilogramů masa, přičemž nejoblíbenější bylo vepřové, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Maso jí v Česku průměrně až 90 procent lidí. To je přitom daleko nad evropským průměrem, který je okolo 75 procent. Teď však hrozí, že si ho někteří lidé nebudou moci dovolit. 

Vepřové je drahé už několik měsíců

Zatímco v říjnu 2022 stálo kilo vepřové kýty průměrně 132 korun, loni v květnu to bylo klidně i 151 korun. Jedním z důvodů je nedostatek této komodity, a to v celé Evropě. Prasat totiž výrazně ubývá a vepřové maso se tak stává nedostatkovým zbožím. K tomu je samozřejmě třeba připočíst rostoucí náklady za energie a vyšší mzdy, což dělá z vepřového masa skoro luxusní pokrm.

Čechy milované maso brzy astronomický zdraží. Kdo si včas neudělá zásoby, ten se v obchodě nedoplatí

Podle informací z loňského října obchodníci zlevnili kilo vepřového masa na 134 korun, jak jsme na Událostech247 upozornili. Protože však vláda rozhodla o tom, že se od ledna opět zdraží energie, zdražení masa se zřejmě nevyhneme. „Ten doběh vyšších nákladů a vyšších cen za prasata se projeví v uzeninách, ale u samotného vepřového už pro zdražování moc prostor není. A ten důvod je prostý – spotřebitelé omezují vepřové,“ uvedl už dříve agrární analytik Petr Havel. 

Zvýšení cen jsem si všimla, říká chovatelka prasat

Na to, že České republice dál klesají stavy chovaných prasat, upozornil před pár měsíci také web TN. Například na jižní Moravě ubylo za poslední rok přes 11 tisíc vepřů. Podle zemědělců za to může drahé krmivo a nízké výkupní ceny. Ve stavu vepřového masa navíc už není Česká republika dávno soběstačná a zhruba polovina vepřového v obchodech je z dovozu. Například v obchodním řetězci Tesco stojí 1 kilogram vepřové krkovice bez kosti 194 korun. 

iZdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Ceny vepřového letí strmě nahoru

Vepřové maso na guláš z plece pak kilogram 233 korun. V Řeznictví Matek vyjde kilo vepřové krkovice bez kosti na 207 korun. „My naštěstí máme svoje prasata, takže toto neřešíme a naopak ještě maso prodáváme sousedům za přátelské ceny. Je ale pravda, že v obchodech jsem si zdražení této komodity během roku všimla,“ řekla Událostem247 paní Ludmila ze Slavkova u Brna. 

Kupujete si domů vepřové maso? Pokud ano, za jakou cenu? Říct nám to můžete v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články