Obrovská rána pro všechny české rybáře. Havárie v kvalitě vody připravila o život tisíce ryb

Nedávno se čeští rybáři probudili do jednoho z nejsmutnějších dnů. Jedna jediná chyba způsobila úhyn několika tisíců ryb.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tragický pohled na vodní hladinu revíru Olešná 1 v severomoravském regionu – těla tisíců mrtvých ryb, ticho narušené jen slabým zurčením vody a ve vzduchu těžký zápach zkázy. Tak vypadala situace po havárii, která postihla tamní rybí populaci ve čtvrtek 27. března 2025. Úhyn se týkal všech druhů ryb a rybářská komunita nyní čelí druhému zásahu během krátké doby. Co bude dál?

Tragická událost na Olešné

Ve čtvrtek 27. března se nejen rybáři probudili do jednoho z nejsmutnějších dní. Na řece Olešná došlo k havárii, ke které neprodleně vyrazili hasiči, policie, odborníci z Povodí Odry, Česká inspekce životního prostředí a zástupci vodoprávního úřadu. Bohužel, na jakýkoli zásah člověka už bylo pozdě a na všechny čekal pouze smutný pohled na tisíce uhynulých ryb. Jak uvádí Česká inspekce životního prostředí, příčina incidentu dosud nebyla oficiálně potvrzena. Nicméně první poznatky ukazují na možnost úniku toxických látek do vodního toku.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Nekupujte živé kapry, apeluje na Čechy zoologická zahrada. Podle ní ryby v kádích trpí

Rybářům z místní organizace Paskov spolu s Územním svazem pro Severní Moravu a Slezsko zbyly jen oči pro pláč. Nezbylo jim nic jiného než rychle odstranit uhynulé ryby a pokusit se zabránit šíření nákazy a dalším ekologickým škodám. Na sociálních sítích se zatím začaly objevovat smutné záběry z akce, na kterých jsou vidět stovky až tisíce uhynulých ryb. Pohledy na bezvládná rybí těla ve vodě působí jako silný apel na nutnost ochrany vodních ekosystémů. Tento případ navíc přišel jen krátce po jiné události v regionu, která si rovněž vyžádala masivní úhyn ryb.

Jak redakce Událostí247 zjistila, stejná tragédie se jen o několik dní dříve řešila na Bečvě, kde došlo k jedné z největších ekologických katastrof za poslední desetiletí. V únoru zde vykolejil nákladní vlak, který převážel tisíce tun benzenu. Ten následně pronikl do sousedního jezera a usmrtil stovky až tisíce ryb.

Co bude dál

Obě situace ukazují, jak křehké jsou naše řeky a jak rychle může dojít k nenávratnému poškození přírodního prostředí – ať už vinou lidské nedbalosti, technických závad nebo úmyslného znečištění. Rybářské organizace teď doufají v rychlé výsledky rozborů vody, které by mohly přinést odpověď na klíčovou otázku, co způsobilo tuto ekologickou tragédii.

Usmrcení kapra jako přežitek: Lidé si sváteční rybu nechávají už častěji naporcovat od prodejců

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tragédie způsobila úhyn tisíců ryb všech druhů

Do té doby pokračuje likvidace mrtvých ryb a preventivní zásahy v revíru. Obnova Olešné bude náročná. Český rybářský svaz již zvažuje budoucí kroky – od opětovného zarybnění až po možné změny v systému kontroly kvality vody. Avšak jedno je jisté: podobným událostem je třeba předcházet, ne pouze hasit jejich následky. Rybáři, ochránci přírody i veřejnost doufají, že Olešná dostane druhou šanci – a že bude posledním místem, kde se podobná katastrofa opakuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články