Od 1.1.2024 si vláda došlápne na jednu skupinu Čechů: Valí se na ně nepříjemné změny, státu budou odvádět velké peníze

Vládní konsolidační balíček začne platit už počátkem příštího roku. Dotkne se řady Čechů.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O vládních změnách vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Změna, kterou přinese začátek příštího roku se nazývá konsolidační balíček. Ten už vláda schválila a dotkne se peněženek řady lidí, jak jsme před nedávnem psali. Nová analýza, o které psal server CNN Prima News teď ukazuje, jaké skupiny lidí se změny dotknou nejvíce.

Rodiny si připlatí

Zmíněná analýza je od poradenské firmy BDO. Podle ní vládní změny nejvíce odskáčou rodiny s dětmi. Jedním z klíčových bodů reformy je podle CNN Prima News změna v daňových slevách a úlevách. Sleva na manžela či manželku, která momentálně činí 24 840 Kč, bude nově podle vlády aplikovatelná pouze pro ty, kteří mají děti mladší tří let. K tomu se navíc plánuje i zrušení takzvaného školkovného, což umožňovalo slevu až 17 300 Kč za dítě ročně, dodává server.

Stát nám už 1. ledna 2024 sáhne na výplatu. Každý měsíc si vezme to, co jste si v práci poctivě vydělali. Neuděláte s tím nic

Rodin s dětmi se dotkne i plánované zvýšení odvodů pro zaměstnance kvůli nemocenskému pojištění, o kterém jsme vás na Událostech247 informovali. Podle CNN Prima News tomu tak bude zejména pokud jeden z rodičů zůstává doma s dětmi. Pro některé rodiny, kde jeden z rodičů vydělává 40-50 tisíc měsíčně, to může znamenat, že si z příjmů odečtou až 10,5 %, dodává server. Monika Lodrová z BDO pro CNN Prima News ovšem řekla, že většina rodin pocítí zvýšení zatížení o zhruba 2-5% hrubé mzdy.

Vyšší příjem, vyšší odvody

Změny budou mít ovšem dopad i na lidi s vysokými příjmy, konkrétně mezi 1,5 až 2,1 milionem korun ročně. Ti budou totiž muset státu od příštího roku platit taktéž vyšší odvody. Přesněji na sociálním pojištění, upřesňuje server CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Spousta Čechů už s předstihem rozpočítává, o kolik peněz kvůli konsolidačnímu balíčku přijdou

Jak už je dlouho všem jasné, nový vládní konsolidační balíček se od počátku příštího roku dotkne řady lidí. Jak ovšem analýza naznačila, nejvíce to zřejmě odskáčou rodiny s dětmi, které si na odvodech často připlatí opravdu velké částky.

Co si o tom všem myslíte vy? O váš názor se s námi podělte v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články