Platy a mzdy všech Čechů budou nově veřejně známy. Soused si během pár sekund zjistí, kolik v práci berete

Již brzy se lidé budou moci dozvědět, kolik peněz berou jejich kolegové v práci. Zajistí to nové evropské nařízení.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Výše platu a mzdy, již lidé ve svém zaměstnání mají, je pro mnohé z nich citlivé téma. O svých výdělcích se obvykle nikde nezmiňují a stejně tak není zvykem se na tuto informaci kohokoli jen tak ptát. Již brzy by však tento údaj měl být veřejně známý. Číslo, které lidem figuruje každý měsíc na jejich výplatní pásce, si tak bude moci zjistit kdokoliv, klidně i jejich soused, pokud bude pracovat pro stejnou firmu.

Výše mzdy bude již za rok a půl věc veřejná

Důvodem je nařízení EU přijaté před 2 roky, o čemž psaly Události247. Jak uvádí web Aktuálně, již od roku 2026 by podle evropská směrnice měly být dostupné informace o výši mzdy, respektive rozmezí, v jakém se odměna pohybuje. Lidé by měli mít možnost zjistit, kolik si vydělají jejich kolegové ve firmě na stejné či podobné pozici. Konkrétně bude mít povinnost tyto informace sdělit svým zaměstnancům každá firma, která má 100 a více pracovníků.

Velká část pracujících lidí dostane v roce 2024 přidáno. Tisíce korun měsíčně navíc. Dostanete peníze i vy?

Cílem této směrnice má být zajištění větší transparentnosti a také ochrana zaměstnanců. Není výjimkou, že firmy se kvůli nízké nezaměstnanosti snaží nalákat nové pracovníky na vyšší mzdy, než jaké dostávají jejich služebně starší kolegové. Stejně tak by mělo být snazší odhalit, zda ženy dostávají nižší mzdy než muži, což je v Česku stále častý nešvar. Jak píše web Aktuálně, Češky si v průměru vydělají o 28 procent méně než muži.

Někdo návrh vítá, jiný ho kritizuje

Reakce na blížící se novinku jsou různé. Zejména mnozí zaměstnanci nejspíš budou nápad kvitovat a větší otevřenost a transparentnost uvítají. Spokojenost s tímto systémem ale potvrzují i některé firmy. Například pražská společnost MoroSystems, kde jsou mezi zaměstnanci mzdy veřejné již nyní. Podle Radka Petra, který ve firmě působí, tento krok nejen omezil různé spekulace a domněnky, ale také to prý tamní zaměstnance motivuje a inspiruje v dalším kariérním posunu, jak řekl pro web E15.

iZdroj fotografie: VeronicaTherese / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé již brzy budou vědět, kolik peněz berou jejich kolegové v práci

Objevují se však i kritické názory na novou evropskou směrnici. Podle webu iDnes se mnohé společnosti obávají další administrativy, která s tím bude spojená. Navíc, nařízení bude i tak nespíš možné obejít. Jak již dříve pro web Echo24 řekl expert Hospodářské komory Stanislav Sádovský, firmy si vždy najdou důvod, proč některým zaměstnancům mzdy zvýší a jiným ne. Je tady otázka, do jaké míry celá věc skutečně zabrání diskriminaci a zvýší transparentnost, a do jaké to bude jen další regulace, která ale v praxi příliš velký dopad mít nebude.

Co si o nařízení myslíte vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články