Světelný smog, neboli světelné znečištění, je problémem prakticky po celém světě. Česko se proti němu rozhodlo bojovat.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Možná jste si všimli toho, že ve městech, která jsou plná světel, už moc nejsou k vidění hvězdy na obloze. Může za to právě světelný smog. Nadměrné noční osvětlení však může mít vážné důsledky pro život rostlin a zvířat. Dokonce i pro lidské zdraví. Psal o tom web Philips. Nadměrné vystavování se dennímu nebo umělému světlu také zvyšuje riziko deprese.
Nadbytek světla neprospívá psychice
Výzkumy na toto téma prováděli odborníci například na severu Finska, kde se ukázalo, že největší počet sebevražd probíhá za polárního dne. Kromě toho může dlouhodobé působení umělého světla negativně ovlivňovat také kvalitu lidského zraku, píše dále web Philips. Pod světelnou oblohou žije až 99 procent obyvatel Evropy. Situaci zhoršuje i trend posledních let, kdy obce a města snaží šetřit za energie a instalují LED osvětlení, píše web ČT24.
Kvůli tomu se však na spoustě míst svítí až moc, a to i tam, kde to není potřeba. Navíc se často svítí nevhodným bílým světlem, což ruší biologické rytmy člověka a ohrožuje druhovou rozmanitost. V okamžiku, kdy například ve velkým městech zapadne slunce, okamžitě se rozsvítí nejen ulice, ale také obchody, parkoviště, hřiště a samozřejmě i množství památek, píše dále web. Česká vláda se proto rozhodla, že zpřísní pravidla pro regulaci venkovního osvětlení.
Norma je v rukou resortu pro místní rozvoj
Někteří vědci dokonce kvůli světelnému smogu varují před možným vznikem některých onemocnění jako je například cukrovka nebo deprese. Některé státy už proto přistoupily k omezování světelných zdrojů. Například ve Francii zhasínají obchody už hodinu po zavírací době, psal o tom web ePeníze. O změnu se snaží také české ministerstvo životního prostředí, které v únoru vydalo příslušnou normu. Jak moc je noční osvětlení intenzivní, si v dubnu 2021 vyzkoušeli obyvatelé Brna, když vypnuli 40 tisíc lamp veřejného osvětlení.
„To si pamatují, byla to nezvyklá tma, ale myslím, že by to klidně mohli zavést,“ řekl Událostem247 Jan Kučera z Brna. „Norma resortu životního prostředí nabyde právní závaznosti až s vydáním prováděcího předpisu ke stavebnímu zákonu, který je v gesci ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětlila pro web E15 ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje na MŽP Anna Pasková. Obě ministerstva teď podle ní pracují na tom, aby nová regulace začala platit co nejdříve.