Podle vědců budeme chudnout, naše výplaty se sníží až o 40 %. Za vše mohou klimatické změny, prozrazuje nová studie

Představte si, že byste v budoucnu přišli o téměř polovinu své výplaty. Zní to možná neuvěřitelně, ale kvůli klimatickým změnám se to stát může.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Klimatická změna není jen otázkou životního prostředí nebo počasí. Nový výzkum naznačuje, že se z ní stává i zásadní ekonomický problém, který může v průběhu tohoto století citelně zasáhnout příjmy milionů lidí po celém světě. Nejde přitom o žádnou vzdálenou hrozbu – negativní dopady se už začínají projevovat a v budoucnu mohou být výrazně horší, než se dosud předpokládalo. Vše odhaluje nová studie vědeckého týmu doktora Nealea.

Kvůli klimatickým změnám přijdeme o peníze

Představte si, že byste ze dne na den přišli třeba o polovinu své výplaty a váš šéf by vám řekl, že za to může klimatická změna. Věřili byste mu? Zní to možná neuvěřitelně, ale v budoucnu se něco takového klidně stát může. Alespoň to tvrdí vědecký tým doktora Timothyho Nealea. Podle něj by zvýšení globální teploty o 4 stupně Celsia mohlo zapříčinit snížení platů o 40 %. Studie týmu doktora Nealea byla publikována v časopise Environmental Research Letters a odhaluje, že klimatické změny budou mít vážné hospodářské důsledky, které by mohly ovlivnit příjmy jednotlivců i vývoj celých ekonomik.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Analýza ukázala, že každý druhý Čech nedostává důstojnou výplatu

iZdroj fotografie: Olgierd/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kvůli klimatickým změnám bychom mohli přijít o velkou část svých příjmů

V aktuální studii se doktor Neale soustředil na extrémní jevy, jako jsou dlouhotrvající vlny veder, rozsáhlé požáry, ničivé záplavy či dlouhodobá sucha. Jeho tým použil strukturální VAR modely, díky kterým mohl snadno pochopit, jakým způsobem se vyvíjí ekonomika v důsledku klimatických šoků. Právě díky těmto informacím mohl také zahrnout i nepřímé škody, například přerušení výroby, výpadky v dopravě nebo omezení mezinárodního obchodu. Co se tedy stane, pokud opravdu dojde ke globálnímu oteplení?

Odhady studie

Tým doktora Nealea odhaduje, že v případě, kdy by se globální teplota zvedla o dva stupně Celsia, což je mimochodem hranice stanovená Pařížskou klimatickou dohodou, průměrný globální příjem by klesl až o 20 %. To, že k něčemu takovému může dojít, dokazuje i situace z minulého roku, kdy byla překročena hranice oteplení o 1,5 °C. Oteplení o dva, ale také o čtyři stupně, tedy není až tak nepravděpodobné, jak se dříve zdálo.

Bydlíte v jedné z těchto obcí? Pokud tam nastoupíte do práce, budete dostávat pohádkovou výplatu 4 500 000 Kč

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Dopady klimatických změn pocítí především lidé z rozvojových zemí

V minulosti se předpokládalo, že ze změn klimatu by dokonce mohly některé země těžit, avšak nová studie tento předpoklad jasně zpochybňuje. Důvodem je globální provázanost ekonomik – problémy v jedné části světa se rychle přenášejí i do jiných oblastí. Jednoduchým příkladem by byla například situace, kdy by v Africe byla extrémní sucha. To by pak ovlivnilo cenu potravin v Evropě.

Studie zároveň prozrazuje, že ekonomické dopady nebudou rovnoměrné a v každých státech budou jiné. Největší dopad pocítí státy rozvojové, které jsou na klimatické změny zranitelnější a nebo nemají mnoho možností, jak se jim přizpůsobit.

Co si o tom myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články