Podvodníci opět řádí, teď vás mohou okrást během pár minut. Aby získali vaše peníze, stačí jim k tomu jen 3 informace

Odborníci varují, podvodníci už opět řádí. Tentokrát jim ke krádeži všech vašich peněz stačí jen tři obyčejné informace.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na webu Události247 vám pravidelně přinášíme informace o bankovních podvodech a dnes tomu nebude jinak. Nedávno jsme vás informovali o takzvaném spoofingu, kdy se podvodníci vydávají za státní instituce či pracovníky bank. Umí dokonce imitovat jejich telefonní čísla, a tak je celkem snadné těmto podvodům naletět. I nejnovější trik kyberzločinců má co do činění se spoofingem. Tentokrát se však nezaměřili přímo na banky, ale na populární digitální bankovní službu Revolut, kterou využívají miliony lidí po celém světě. Podvodníci, jak zjistila redakce Událostí247, okradli v nedávné době její klienty o přibližně 17 500 000 korun.

Nový trik kyberzločinců

Kreativita kyberzločinců nezná mezí a zdá se, že vždy přijdou na způsob, jak získat naše peníze. Nedávno se zaměřili právě na Revolut, přičemž k zisku peněz jim stačí pouhé tři informace. Podvodníci nyní využívají falešné e-maily nebo SMS zprávy, které napodobují oficiální komunikaci Revolutu. V těchto zprávách oběť varují, že její účet je v ohrožení a je nutné provést ověření identity. Události247 to zjistily na zahraničním webu BBC.

Čechům volají rafinovaní podvodníci ze zahraničí. Pokud zavolají i vám, raději okamžitě zavěste

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Za poslední rok se výrazně zvýšil počet podvodů na klienty Revolutu

Podvod většinou probíhá následovně. Podvodník kontaktuje oběť přes SMS zprávu nebo e-mail, ve kterém jí sdělí, že její účet je v ohrožení. Ve zprávě je přiložen i odkaz směřující na falešný web imitující oficiální web dané společnosti – v tomto případě Revolutu. Na něm je následně oběť vyzvána k ověření identity a zadání tří informací – telefonního čísla, hesla či PINu a fotografie. Jakmile oběť tyto zásadní informace na falešný web zadá, svůj účet vloží do rukou podvodníků. Finanční ztráty jsou přitom obrovské. V případě doktora Raviho Kumara, jehož příběh popisuje právě BBC, šlo o ztrátu 39 000 dolarů, tedy přibližně 955 000 korun.

Jak poznat podvod a jak se mu vyhnout

Experti upozorňují na několik zásadních signálů, které mohou indikovat podvod. Jedním z nich je tlak na rychlou reakci. Podvodné zprávy často žádají okamžité provedení požadovaného kroku, a to pod pohrůžkou, že jinak přijdete o svůj účet. Dejte si také pozor na drobné změny v URL adresách – podvodné weby často obsahují detaily, kterými se od oficiálních webů značně liší. V neposlední řadě myslete na to, že žádná banka po vás nikdy nebude žádat heslo od vašeho bankovního účtu ani váš PIN. Pokud si budete všímat důležitých detailů, snadno se pak vyhnete podvodu. Jak zjistily Události247, před podvodnými SMS zprávy varuje i Policie ČR.

Jednou zvednete tento hovor a rázem jste bez peněz. Podvodníci teď volají z čísla, které všichni dobře známe

Podvodníci se vydávají za známé instituce, imitují jejich telefonní čísla i webové stránky iZdroj fotografie: Podvodníci se vydávají za známé instituce, imitují jejich telefonní čísla i webové stránky
Podvodníci se vydávají za známé instituce, imitují jejich telefonní čísla i webové stránky

Mně samotnému například nedávno přišla podvodná SMS zpráva, která mě upozorňovala na skutečnost, že mi nemůže být dodána objednaná zásilka. Údajně šlo o nějaké nesrovnalosti v adrese, které jsem měl v přiloženém odkazu napravit. Jak můžete vidět na screenshotu výše, jde na první pohled poznat, že se nejedná o skutečnou zprávu od České pošty. Pochází z telefonního čísla, které je přiřazené k podivné outlookové adrese, a přiložený odkaz ve zprávě směřuje na falešný web s koncovkou TOP místo CZ.

Dejte si na podobné SMS a e-mailové zprávy pozor a hlavně nikdy neklikejte na přiložené odkazy. Pokud tak učiníte, ať už úmyslně či neúmyslně, myslete alespoň na to, že byste nikam a nikdy neměli zadávat své citlivé údaje.

Setkali jste se někdy s podobnými podvodnými zprávami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články