Pozor: Pokud děláte při řízení auta tuto chybu, kterou dělá 9 z 10 Čechů, dostanete pokutu až 2500 Kč

Velká část Čechů dělá při řízení auta chybu, která je může stát i několik tisíc korun na pokutě. Nepatříte mezi ně i vy?

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Většina dopravních předpisů je všeobecně známá a lidé dobře ví, co jim za jejich porušení hrozí. Existuje však také několik pravidel, o jejichž existenci dost možná mnoho řidičů nemá ani tušení. Když si na ně ale nedají pozor, mohou pak být nemile překvapeni. I za relativně banální přestupky totiž hrozí, že dostanou nemalou pokutu.

Pokutu může dostat velká část motoristů

Klidně 9 z 10 českých řidičů občas projede kaluží. Zejména na podzim či v zimě, kdy jsou kaluže na silnicích velmi časté. Takové jednání je však zakázáno. Jak píše web Automania, zákon o provozu na pozemních komunikacích ve svém paragrafu 7 stanovuje, žeŘidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zákon zmiňuje také zákaz znečišťování ovzduší, což může způsobit právě ponechání volně nastartovaného auta

Obyčejné projetí kaluže tak může řidiče přijít pěkně draho. Podle webu Automania lidem hrozí na místě pokuta do výše 2 tisíc korun, ve správním řízení pak mohou za tento nevinný přestupek zaplatit dokonce až 2500 korun.

Finanční pokuta navíc není jediné riziko tohoto nešvaru. Pod vodou se totiž mnohdy skrývají hluboké díry, za jejichž projetí vám auto rozhodně nepoděkuje. Projetí takového výmolu může být to poslední, co vaše tlumiče zažijí. A v hlubokých kalužích mohou být ponořené i nebezpečné předměty, často kusy jiného vozu, které vám mohou proříznout pneumatiku,“ dodává web Egoman.

Zákon se týká také dalších případů

Nařízení zakazuje i znečišťování ovzduší a zbytečné ponechání motoru v chodu. A právě tyto podmínky se vztahují hned na několik možných situací. Jak v minulosti upozornily Události247, pokutováni mohou být řidiči teoreticky i za to, že nechají puštěný motor se zapnutým topením či s klimatizací.

Topíte si v autě? Policie vám za to dá pokutu, bez legrace

A ještě víc pak řidiči za zbytečné ponechání nastartovaného auta mohou zaplatit v zahraničí. Jak upozorňuje web Autosalon, například v sousedním Rakousku mohou dostat pokutu až 150 eur, což je v přepočtu asi 3700 korun. Řidiči, kteří mají tyto nešvary ve zvyku, by se je tedy raději měli odnaučit. Jinak mohou platit pokuty ještě před tím, než vůbec vyjedou.  

Věděli jste, že projíždění kaluží je zakázané? Napište nám to do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články