Naléhavé: Máte na autě tenhle typ SPZ? Policii výmluvy zajímat nebudou, vezmou vám řidičák a napaří pokutu 10 000 Kč

O tom, že se na registrační značku auta nevyplatí lepit jakékoliv nálepky nebo ji jakkoliv měnit, jsme vás na Událostech247 informovali několikrát.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Registrační značky na autech mohou vyjadřovat názory jejich majitelů. Pokud však třeba klasické modro-bílé SPZ některým šoférům nestačí a zdobí si je po svém, mohou se dostat do křížku se zákonem. Například když se jim už nelíbí modrý proužek s označením CZ a Evropské unie a jeho barvu změní většinou na černou, jak jsme na Událostech247 psali už dříve.

SPZ jako vyjádření názoru

Státní poznávací značka je přitom na autě velmi důležitá. Psali jsme také o tom, že policie občas řeší i neplatné registrační značky hnutí, které odmítá příslušnost k České republice. Tito lidé věří, že jsou pravými Slovany, což je podle nich národ vytvořený dvěma modrofialovými lidskými rody z vesmíru. Česká republika je podle nich jen falešná korporátní společnost, se kterou odmítají mít cokoliv společného. Jejich registrační značky obsahují jména a symboly rodů.

iZdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
Registrační značku musí mít každé auto v Česku

Obecně platí, že SPZ má přesně definovanou podobu a formu. Pokud ji nemá, mohlo by být obecně na takové auto pohlíženo jako na vozidlo bez registrační značky. V takovém případě by se mohlo jednat o přestupek. Řidič je navíc zodpovědný za to, že registrační značka jeho auta bude čitelná, a to nejen před jízdou a po jízdě, ale také během jízdy. V extrémním případě tak může dostat pokutu i za registrační značku zavátou sněhem, nebo pokrytou ledem, jak jsme upozornili už dříve.

Jak tato nálepka funguje

Dalším prohřeškem, za který může policie šoféry pokutovat, jsou antiradarové nálepky, které policii mají znesnadnit čtení státních poznávacích značek automobilů. Reflexní materiál, ze kterého samolepka je, způsobí lom světla, který je pro běžné snímače kamer a fotoaparátů „neviditelný“. Při dopadu blesku se pak změní v jedno velké, bílé pole, vysvětluje web Auto. Nálepka však plní svou funkci pouze v případě, že je snímek pořízen s bleskem nebo infračerveným světlem.

Máte na autě tuhle SPZ? Policie vám bez diskuze vezme řidičák

Moderní radary vybavené zdrojem IR světla dokážou přečíst registrační značku i s tímto typem nálepek. Pokud však tento podvod odhalí policie, ve správním řízení hrozí řidiči pokuta do 10 000 korun a zákaz řízení až na 12 měsíců. „To by mě nikdy nenapadlo, dávat si tohle na auto. Navíc jsem řidič z povolání, takže kdybych zase přišel o papíry, bylo by to pro mě opravdu likvidační. Myslím, že jezdit se dá i podle předpisů, i když každý někdy rychlost přestřelí,“ popsal Událostem247 pan Honza.

Dáváte si před každou jízdou pozor na čitelnost SPZ? Dejte nám to vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články