Urgentní: Pokud si natrháte ovoce ze své zahrady, tak riskujete vysokou pokutu od úřadů

To, že lidé si ovoce mohou natrhat z vlastního pozemku, ještě neznamená, že jim plody patří. Zásadní je, na čí zahradě stojí kmen stromu.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S příchodem jara začíná opět sezóna zahrádkaření a mnozí Češi v těchto měsících pořizují nové ovocné stromy. Při tom by si ale měli dát pozor na to, kam je zasadí. Pokud je dají příliš blízko sousedova pozemku, mohou tím nejen porušit zákon, ale také si třeba zdělat na sousedské spory. Důvodem může být ovoce, které strom bude plodit.

Zákon dává jasné podmínky

Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Asociace sdružení obrany spotřebitelů, vzdálenost stromů od hranic pozemků má svá pravidla. Pokud strom není vysoký více než 3 metry, stačí aby byl od hranice aspoň 1,5 metru. Pakliže je ale vyšší, musí být vzdálenost minimálně 3metrová. Jinak může soused žádat o odstranění větví či dokonce kořenů, jež na jeho pozemek zasahují. To ale není vše, co zákon v souvislosti se stromy, zejména pak těmi ovocnými, říká.

Pozor: Za natrhané ovoce z vlastní zahrady hrozí mastná pokuta od úřadů

iZdroj fotografie: Christine Johnstone/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vzdálenost stromů od hranic pozemků je důležitá

Redakce Událostí247 prostudovala občanský zákoník a zjistila, že pravidla se vztahují i na ovoce, které na stromech v blízkosti hranic pozemků vyroste. Za prvé platí, že plody na větvích vždy patří vlastníkovi stromu. I když tedy jablka, švestky či jiné ovoce roste na větvích, které visí nad sousedovým pozemkem, stále by je soused trhat neměl. Podle dřívějších zjištění redakce Událostí247 za porušení pravidla dokonce může hrozit pokuta. To ale neplatí, pokud už plody spadnou na zem.

Spadané ovoce už majitelům stromů nepatří

Ve chvíli, kdy je ovoce na zemi, majitel stromu ho už nevlastní a soused si jej může klidně posbírat a sníst. To ve své odpovědi na dotaz muže z Kutné Hory potvrdila i advokátní kancelář AK Pajerová, jak redakce Událostí247 ověřila na webu České asociace pro nemovitosti.

Za sklizené plody z vlastní zahrady se platí pokuta tisíc Kč. Češi to netuší, úřady to ovšem absolutně nezajímá

iZdroj fotografie: Sabri76/ Creative Commons / CC-BY-SA
Spadané ovoce už si lidé ze svého pozemku sesbírat mohou

Ačkoli zákony v této oblasti udávají celkem jasná pravidla, podle redakce Událostí247 by se podobné situace měly ideálně řešit spíše vzájemnou domluvou a na pravidlech by se lidé měli dohodnout. Pakliže ale k sousedským sporům na téma otrhaného či sesbíraného ovoce skutečně dojde, je podle nás dobré zákony znát.

Setkali jste se někdy s tím, že by lidé podobné sousedské spory řešili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články