Urgentní: Pokud si špatně natrháte ovoce na vlastní zahradě, schytáte vysokou pokutu od úřadů

komu patří třešně, švestky či hrušky, jež ze sousedova stromu visí nad váš pozemek? Zákony v tom mají jasno. Mnozí tato pravidla často porušují, aniž by o tom vůbec věděli.

i Zdroj fotografie: Ashish Gupta/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Léto je v plném proudu a na stromech dozrává různé ovoce. Mnozí Češi, jež mají u domu zahradu, různé tyto stromy pěstují. Ne všichni možná ale ví, jak nakládat s ovocem, které je sice reálně nad jejich pozemkem, avšak roste na stromě souseda. Jak totiž redakce Událostí247 zjistila, zákon jasně definuje, co je a není povolené. A pokud lidé nemají se sousedy dobré vztahy, je podle nás důležitá tato pravidla znát.

Dokud ovoce nespadne na zem, patří sousedovi

Konkrétně se těmto případům věnuje občanský zákoník. Redakce Událostí247 ustanovení prostudovala a zjistila, že dokud ovoce visí na větvi, patří pořád tomu, kdo je vlastníkem stromu. A nezáleží na tom, zda větev třeba nevisí přes plod nad pozemkem souseda. Ba co víc, soused by majiteli stromu měl umožnit si úrodu otrhat. Vše se však mění ve chvíli, kdy plody spadnou na zem.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Sabri76/ Creative Commons / CC-BY-SA
Ovocné stromy má na zahradách mnoho Čechů

Jak jsme ověřili z vyjádření advokátky Terezy Možíšové pro web Český rozhlas, ve chvíli, kdy ovoce spadne, patří už majiteli pozemku, na který spadlo, tedy nikoli vlastníkovi stromu. V praxi to tedy znamená, že lidé by správně neměli trhat žádné ovoce, které roste na stromě, který jim nepatří.

Za porušení pravidel může hrozit i pokuta

Obvykle se podobné případy mezi sousedy řeší domluvou. To je ostatně podle redakce Událostí247 nejlepší scénář. Tam, kde ale sousedské vztahy nejsou dobré a lidé se domluvit nedokážou, pak přichází na řadu zákony. A v krajních případech za jejich porušení mohou hrozit i finanční sankce.

iZdroj fotografie: DavidHauschke/ Creative Commons / CC-BY-SA
Ovoce visící na větvích souseda lidé trhat nesmí

Pokud by někdo trhal ovoce z cizích stromů, dopustí se neoprávněného přisvojení cizího majetku. A za to může hrozit až 10tisícová pokuta. A podobně je zakázané si jen tak trhat ovoce ze stromů, jež jsou státní, tedy jsou například na pozemcích obcí či krajů. Typicky může jít například o stromy podél silnic. Jak jsme však zjistili z informací webu CNN Prima News, i v tomto případě jde o přestupek. A pokud by byla hodnota natrhaného ovoce vyšší než 10 tisíc korun, dopustí se tím lidé dokonce krádeže, za což může hrozit i vězení, jak stojí na webu policie.

Věděli jste o těchto pravidlech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články