Pokuta 10 000 Kč za používání telefonu. Policie letos nebude mít s Čechy žádné slitování

Telefon dnes mnozí lidé prakticky nepustí z ruky. Existují ale situace, kdy za jeho používání můžete dostat vysokou pokutu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že se od letošního roku zpřísnily mnohé tresty za dopravní přestupky. U řady z nich vzrostly výše pokut či trestných bodů, jež za porušení pravidel mohou policisté českým řidičům udělit. Jedním z přestupků, kterého se toto zpřísnění týká, je i používání telefonu za volantem. Musíme si dát pozor, policie v tomto ohledu často nemá slitování.

Používání telefonu při řízení se nevyplácí

Ještě loni za tento přestupek motoristům hrozila pokuta do 1 tisíce korun na místě, případně 1 500 až 2 tisíce korun ve správním řízení a k tomu maximálně 2 trestné body, píše web Měšec. To se ale od letoška radikálně změnilo. Tresty jsou nově více než dvojnásobné. Od ledna jsou za tyto přestupky vyměřeny až 4 trestné body a pokuty mohou dosáhnout 2500 až 3500 korun na místě. Ve správním řízení pak dokonce až 10 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Telefonování za volantem se řidičům od letoška pořádně prodraží. Policie za to uděluje o dost vyšší pokuty

Důvodem je podle všeho narůstající počet řidičů, kteří toto pravidlo porušují. Jak vyplývá z nedávného průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP), alespoň někdy si používání telefonu za volantem neodpustí více než 50 procent dotazovaných řidičů. Jde přitom o velmi nebezpečnou věc, dodává web Deník.

Každá vteřina se počítá

Jak dále uvádí Deník, i krátký okamžik nepozornosti může mít vážné následky. Například při rychlosti 50 kilometrů v hodině může jediný pohled na telefon znamenat, že vozidlo ujede 14 metrů bez vašeho aktivního dohledu. Rizikové přitom zdaleka není jen psaní zpráv či přímo telefonování za jízdy. Mezi časté příčiny nehod totiž patří i spadlý telefon.

Za telefon za volantem vám nově hrozí takhle vysoká pokuta, nedoplatíte se

Řešením může být využívání hands-free zařízení. Ta nejenže zákon nezakazuje, ale ještě navíc zajistí bezpečnější jízdu. Jak píše web Garáž, legální jsou jak starší typy jako Parrot nebo FM transmittery, tak moderní bluetooth zařízení zabudovaná přímo v autech.

Co si o zvýšení pokuty za telefon za volantem myslíte? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články