Desítky tisíc či dokonce stovky tisíc korun mohou činit pokuty za tuto běžnou činnost, již na svých zahradách provádí spousta Čechů. Ne všichni možná ví, že je to zakázané.
Již skoro 2 měsíce platí po celém Česku zákaz činnosti, již na svých zahradách s oblibou provádí mnoho Čechů. Jedná se o pálení rostlinného odpadu, jako je listí či ořezané větve. Od letošního roku stát nově pálení bioodpadu od začátku března plošně zakazuje. Kdo nařízení nebude respektovat a na své zahradě přesto zeleň bude pomocí ohně likvidovat, může očekávat vysokou pokutu.
Pálit bioodpad na zahradě už nemůže nikdo
Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Hasičského záchranného sboru (HSZ), do letošního roku mohly podmínky pro pálení bioodpadu upravovat jednotlivé obce. Zatímco někde tak zákaz platil stejně jako nyní, jinde třeba obyvatelé rostlinný odpad na zahradě pálit mohli. Nově však zákon o ochraně ovzduší obcím tuto pravomoc bere. Lidé tak mohou nyní pálit pouze suché dřevo, třeba při opékání špekáčků. Modré větve, listí nebo snad dokonce trávu ale ohněm likvidovat nesmí.
Těm, kteří by i přes zákaz zelený odpad na své zahradě pálili, pak hrozí vysoká sankce. Jak jsme ověřili na webu města Holice, lidé mohou dostat pokutu až ve výši 50 tisíc korun. To je podle redakce Událostí247 skutečně odstrašující suma, která pravděpodobně většinu lidí odradí. Mnozí to však dost možná neví a denně tak tuto vysokou pokutu riskují.
Zakázané je i vypalování trávy
Kromě samotného spalování bioodpadu lidé nesmí na zahradě ani vypalovat trávu. Jak jsme dále ověřili na webu HSZ, také tato činnost se lidem může pořádně prodražit. Fyzickým osobám za to hrozí pokuta 25 tisíc korun, podnikatelům či právnickým osobám pak dokonce až desetinásobek, tedy 500 tisíc korun.
Přestože mnohým lidem se tyto zákazy a nařízení pranic nelíbí, podle redakce Událostí247 mají svůj smysl. Nejenže přispívají k ochraně a vyšší čistotě ovzduší, a tedy i ke zdraví obyvatel. Především ale také pomáhají předcházet vzniku požárů. Obzvlášť v době letních měsíců, které bývají v posledních letech velmi parné a suché, je toto riziko velmi velké. A právě omezení otevřených ohňů je podle nás efektivním způsobem, jak těmto neštěstím předcházet.
Jak likvidujete biologický odpad ze své zahrady vy?


