Pokuta desítky tisíc Kč za sbírání borůvek. Češi teď kvůli neznalosti zákona platí jako na běžícím páse

Češi jsou milovníky vycházek do přírody. V lese se navíc dají sbírat například houby, které většina z nás ráda jí.

i Zdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ne každý ale ví, že při sběru se kromě dělení na jedlé a nejedlé, musí ještě dávat pozor také na to, jestli daná houba není chráněna zákonem. Jak Události247 několikrát upozornily, po lesích totiž chodí lesní stráže a pokud by ve vašem košíku našly například chráněný hřib moravský, můžete zaplatit pokutu až 50 000 korun.

Strážci za zakázaný sběr uložili pokuty ve výši čtvrt milionu korun 

Velké pokuty však hrozí také za trhání borůvek. Strážci šumavského národního parku letos opět řeší případy s jejich neoprávněným sběrem. Jak píše web České noviny, sběrači často jezdí na zakázané lesní cesty a vcházejí do klidových zón. Strážci tam za poslední dva týdny uložili v souvislosti s tím pokuty přes 250 000 korun. Sběr borůvek navíc ohrožuje kriticky ohroženého tetřeva hlušce. Jeho zimní přežití totiž závisí na dostatečných zásobách těchto plodů.

Pokuta 2 000 000 Kč za sběr hub. Češi o přísném zákoně často neví, pak na to doplácí

iZdroj fotografie: Policie ČR
Pokuty za nedovolený sběr plodů mohou být vysoké

Strážci v letošní sezoně řeší problémy se sběrači borůvek téměř denně. Většinou jde o stále stejné organizované skupiny sběračů borůvek. Nejdříve strážci přestupky řešili domluvou a pokutami v řádech nižších tisíců korun. Protože si však sběrači po dobrém říct nedali a zákon o ochraně přírody opakovaně porušovali, pokuty se už pohybují v řádech desítek tisíc korun. Správa národního parku se však zabývá také případem možného závažného porušení zákona, píše dále web.

Na koláč si borůvky nasbírat můžete

Jde o případ ekologické havárie, kdy sběrači borůvek na jedné lesní cestě procházející přírodní zónou, nelegálně projížděli osobním autem a prorazili olejovou vanu. Z ní potom do lesa vyteklo několik litrů motorového oleje. Pokud rozsah poškození přírody naplní znaky trestného činu, bude na viníka podáno trestní oznámení. Jedna skupina sběračů borůvek dokáže za den nasbírat okolo 300 litrů těchto plodů. Pokuta za to je 10 000 korun.

Pozor: Za natrhané ovoce z vlastní zahrady hrozí mastná pokuta od úřadů

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Borůvky rostou některým Čechům i na vlastním pozemku

Letos jich navíc dozrálo méně než v jiných letech. V nižších polohách borůvky poničily jarní mrazy. Pokud si říkáte, jestli si tedy smíte nasbírat borůvky třeba na koláč, tak ano, to možné je. Sběr lesních plodů na území národního parku není pro vlastní potřebu zakázaný. Borůvky je však možné sbírat mimo klidová území a mimo území s omezeným vstupem. Lidé navíc musí být opatrní a trhat bobule tak, aby keříky nepoškozovali. To znamená, že ani nesmí používat takzvaný hřeben.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články