Stát rozhodl: Vysoká pokuta pro všechny řidiče, kteří nebudou jezdit po dálnici

To, zda řidiči budou chtít jet po klasické silnici, nebo po dálnici, je obvykle zcela jejich rozhodnutí. Někdy ale nemají na výběr. Jinak dostanou pokutu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Zákony řidičům ukládají celou řadu povinností, jež musí během jízdy dodržovat. Ti, kteří pravidla poruší, pak od policie mohou očekávat mastnou pokutu, udělení trestných bodů či jiný trest. Že by ale sankce hrozila i za to, že se řidiči rozhodnu jet po jiné silnici, než po dálnici? I to se v určitých případech některým motoristům může stát.

Jízda po dálnici může být zdlouhavá

Když mohou, obvykle řidiči jedou po dálnici raději než po jiných silnicích. Jízda po ní je rychlejší a pohodlnější. Když se zde ale vytvoří dlouhé kolony, pak je cestování po dálnici peklo. A lidé se tak logicky snaží najít jinou trasu, po které by zácpu objeli. To se ale ne vždy může vyplatit.

iZdroj fotografie: Immanuel Giel / Creative Commons / CC-BY-SA
Někdy mohou být kolony na dálnicích skutečně na dlouho

V některých oblastech totiž takovéto objížďky mohou způsobit další kolony či jiné nepříjemnosti pro místní obyvatele, kteří v příslušných městečkách a vesnicích žijí. Děje se to například v rakouském Tyrolsku. Jak píše web Autosalon, turisté si tudy totiž často zkracují cestu do Itálie.

Rakousko zavedlo nové pokuty

Od letošního května tak v určitých místech v Rakousku platí pro tranzitní dopravu zákaz sjíždění z hlavních tahů. Ti, kteří tedy oblastí pouze projíždí a jejich cíl je jinde, si holt musí na dálnici kolonu vystát a nesnažit se zácpu objet. Podle webu Autosalon má opatření flexibilně reagovat na aktuální dopravní situaci. Platí tak jen ve vybraných úsecích, jako je například Fernpass, Kufstein a širší okolí Innsbrucku. Zároveň, zákaz se má vztahovat pouze na některé dny, třeba víkendy či svátky.

Za platnou dálniční známku hrozí řidičům zvláštní pokuta 74 000 Kč. Řidiči zuří a ptají se, proč mýtné vůbec platíme?

A jak řidiči poznají, že zákaz je aktuálně platný? Upozorňovat na to budou speciální dopravní značky zakazující tranzitní dopravě opustit dálnici, které budou umístěny na daných sjezdech z dálnic. Zde navíc bude hlídkovat i policie, aby odchytila ty, kteří i přes zákaz z dálnice sjedou. Těm, kdo se prohřešku dopustí a po dálnici nepojedou, ačkoli oblastí pouze projíždí, pak napaří pokutu.

Zároveň, nejedná se o jediný případ, kdy mohou řidiči na rakouské dálnici dostat pokutu. Kromě obligátních přestupků jako je porušení maximální povolené rychlosti se jim může prodražit také špatně nalepená dálniční známka. Jak nedávno upozornily Události247, hrozí za to sankce 65 až 240 eur, což je v přepočtu asi 1 600 až 5 900 korun.

Co si o novém nařízení myslíte? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články