Za platnou dálniční známku hrozí řidičům zvláštní pokuta 74 000 Kč. Řidiči zuří a ptají se, proč mýtné vůbec platíme?

To, že za jízdu bez dálniční známky hrozí řidičům pokuta, je známá věc. Že v některých případech mohou pokutu schytat i když mají známku řádně koupenou, už ale mnozí neví.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pravidla pro jízdu po dálnici jsou v každé zemi jiná. Zatímco například v Německu mohou lidé po dálnicích jezdit zdarma, v Česku či jiných státech musí mít každé vozidlo, které na některý z placených úseků dálnice vjede, dálniční známku. Těm, kteří ji mít nebudou, pak hrozí mastná pokuta. To ale není všechno. Některým řidičům se totiž může stát, že pokutu schytají i v případě, že poplatek řádně zaplatili.

V Česku už si lidé známku koupí online

Jak připomíná web eDalnice, v Česku je již od prosince roku 2020 systém dálničních známek elektronický. Poplatek však rozhodně není malý. Od letošního března totiž došlo ke značnému zdražení. Jak psaly Události247, z 1 500 korun stoupla cena roční dálniční známky na 2 300 korun. Těm, kdo poplatek řádně nezaplatí, pak hrozí pokuta až 5 tisíc korun.

Řidiči, kteří vjedou na dálnici bez zaplaceného poplatku, schytají pokutu 20 000 Kč

Jak jsme již ale zmínili, v různých zemích platí různá pravidla. Například v Rakousku si tak stále řidiči mohou koupit i nalepovací známky. A právě v tom tkví riziko možné pokuty. Nalepování má totiž svá pravidla a pokud řidiči známku umístí jinam, může se jim to vymstít.

Pokuta může být vysoká

Jak píše web ePojisteni, za chybně nalepenou dálniční známku mohou řidiči od rakouské policie dostat na místě pokutu 65 až 240 eur, tedy asi 1 600 až 5 900 korun. A pokud by se přestupek dostal do správního řízení, hrozí řidičům sankce až do výše 3 tisíc eur, což je v přepočtu asi 74 tisíc korun. I když tedy řidiči mají známku řádně koupenou, nemusí jim to být nic platné.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Jízda po dálnici se může některým řidičům kvůli špatně nalepené známce prodražit

A jak tedy známku správně nalepit? Podle webu Autosalon by ji řidiči aut měli umístit na vnitřní stranu čelního skla tak, aby byla dobře viditelná. Ideálně vlevo nahoru nebo do oblasti zpětného zrcátka. U motorek by pak známka měla být umístěna na nevyměnitelné části stroje, například na noze vidlice nebo nádrži.

Jak přechod na elektronický systém dálničních známek hodnotíte vy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články