Pokuta za používání špatných světel na autě. Policii výmluvy zajímat nebudou, řidič v takovém případě zaplatí tisíce korun

Špatně zvolená světla na autě mohou řidiče přijít draho. Ne všichni ale ví, kdy mohou jaká světla používat.

i Zdroj fotografie: Tokumeigakarinoaoshima/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Celoroční povinné používání světel za jízdy je v Česku zákonem nařízené již 18 let. Konkrétně tento zákona začal platit 1. července roku 2016, připomíná web Novinky. Od té doby uplynula již dlouhá doba na to, aby si řidiči na novinku zvykli a světla při nastartování auta zapínali, pakliže to jejich vůz nedělá automaticky. Ne všichni ale ví, že kromě pokuty za nerozsvícená světla hrozí v souvislosti s nimi také další sankce, jež mohou motoristé v tuzemsku dostat.

Použití těchto světel ve špatný čas se může prodražit

S přicházejícím podzimem pomalu nastává také doba, kdy ráno bývá ještě tma, často prší a venku je mlha. A přesně takové počastí přímo vybízí k použití mlhových světel. Ne všichni řidiči však možná ví o tom, že jejich používání má svá pravidla. Jak píše web Deník, zatímco zadní mlhovky je nutné použít vždy když je venku mlha, hustý déšť nebo sněžení, přední mlhovky je v takovém počasí možné, ale nikoli povinné zapnout.

Každému řidiči, kdo má na autě takto zapnutá světla, hrozí mastná pokuta. Vyvarujte se tomu, jinak budete mít co do činění s policií

iZdroj fotografie: David Howard/ Creative Commons / CC-BY-SA
Mlhovky jsou určeny pro počasí, kdy je zhoršená viditelnost

Pokud však dané venkovní podmínky nepanují, použití těchto světel je naopak zakázané. Pakliže by řidič tato pravidla nerespektoval, může ho to přijít draho. Jak již dříve psaly Události247, lidé mohou za tento přestupek od policie dostat pokutu dosahující až 2 tisíc korun. A výmluvy typu, že ještě před chvílí venku mlha byla, je nejspíš zajímat nebudou.

Pokuta může hrozit i za dálková světla

Totožná pokuta hrozí řidičům také za neoprávněné použití dalších světel, a sice dálkových. Také ta mají v zákoně jasně stanovené podmínky toho, kdy je řidiči mají, respektive nesmí používat. Jak uvádí web TN, řidiči by je neměli rozsvěcet třeba v případech, kdy je silnice dostatečně osvětlená jinými světly anebo pokud proti jede jiné auto, jehož řidiče by člověk dálkovými světly mohl oslnit.

Každý, kdo v autě používá tato světla dostane od policie brutální pokutu. Týká se to 1 z 5 řidičů

iZdroj fotografie: Policie ČR
Problikávání může řidiče přijít draho

A sankce hrozí také za to, pokud by motoristé dálková světla použili k takzvanému probliknutí. Tímto krátkým rozsvícením dálkových světel upozorňují řidiče jedoucí před nimi či proti nim třeba na to, že v blízkosti je policejní hlídka měřící rychlost. To je ale může stát tisíce korun na pokutě.

Používáte často mlhovky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články