Urgentní: Používáte na autě tato světla? Policie vám za to bez diskuze dá pokutu 5 000 Kč

Řidiči musí dodržovat celou škálu předpisů. Tedy pokud se chtějí vyhnout vysokým pokutám od policie.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Kromě obligátního nepřekračování maximální povolené rychlosti a respektování dopravních značek však hrozí sankce i za zdánlivě malicherné přestupky. Události247 například v minulosti psaly o tom, že tisíce korun může motoristy stát třeba neodůvodněné použití klaksonu.

Svícení má svá přísná pravidla

Pokuty hrozí i za nesprávné svícení. Upozornili jsme třeba na to, že při horším počasí mnozí řidiči s oblibou využívají takzvané mlhovky. Ne všichni však znají správný způsob používání těchto světel. Každému, kdo má na autě špatně zapnutá tato světla, hrozí dokonce pokuta dosahující až 2500 korun. Podle stávající české legislativy jsou řidiči povinni využívat zadní mlhovky v případě snížené viditelnosti způsobené mlhou, sněžením nebo intenzivním deštěm.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Každý řidič by měl vědět, kdy může použít jaká světla

Přední mlhová světla pak mají použití volitelné, samozřejmě za výše popsaných meteorologických podmínek. Zákon také zakazuje používat dálková světla v případech, kdy by hrozilo oslnění protijedoucích řidičů, případně v situacích, kdy je vozovka již tak dostatečně osvětlena. Stejně tak je ve většině případů zakázáno problikávání. Finanční postih ve výši až 2000 korun hrozí i těm, kteří sice svítí správně, ale mají světla špinavá nebo jinak zakrytá.

Pozor na světla

Pokutu až 5000 korun dostanete také za „neoprávněné užití světelného výstražného znamení zapnutím výstražného světelného zařízení“, tedy puštění čtyř blinkrů najednou, jak upozornil web Autojournal. Zákon totiž umožňuje použití výstražných světel pouze v případě hrozícího nebezpečí, třeba při náhlém snižování rychlosti nebo zastavení vozidla. Jakýkoli jiný způsob použití je zakázán, včetně stání na blikačkách. „Tak tohle dělám docela často, když si jdu třeba koupit do trafiky cigarety,“ řekl Událostem247 pan Milan.

Používáte na autě tato světla? Policie vám za to bez diskuze vezme řidičák a napaří pokutu 25 000 Kč

Upozornili jsme také na to, že od ledna by měli řidiči dávat pozor na další věc. Po novele bodového systému se totiž přestupku dopustí i ten, kdo „neoprávněně užije nebo napodobuje zvláštní výstražné světlo nebo zvláštní zvukové výstražné znamení.“ Nejedná se ovšem o blikání blinkry, když třeba někde šofér na chvilku zastaví a potřebuje si odskočit z auta, ale o zvláštní výstražná světla, tedy majáky. Hrozí za to pokuta až 25 tisíc korun.

Dáváte si pozor na to, kdy a jaká světla za volantem používáte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články