Země po celém světě se snaží snížit ekologickou zátěž a ochránit životní prostředí. Zavádějí kvůli tomu nejrůznější opatření.
Na Událostech247 jsme už dříve upozornili, že v září letošního roku vstoupí v platnost nová regulace, která zakáže používání některých typů kotlů. Konkrétně se bude jednat o kotle I. a II. emisní třídy. Každý,kdo zákon nebude respektovat, by měl počítat s pokutou až 50 tisíc korun, a to dokonce i opakovaně.
V Británii už padají první pokuty
Pokud si říkáte, že vám to, že jste starý kotel nevyměnili, nějak projde, mýlíte se. V domácnostech totiž budou možné kontroly, zda lidé novou povinnost splnili. Víte od nás, že budou probíhat lokálně a budou v gesci obcí. Obecní úřad si může vyžádat takzvaný protokol o kontrole kotle na pevná paliva. Takovou kontrolu musí, a to jednou za tři roky. Provádí ji technik, kterého zaškolil výrobce kotle. Obec si pak doklad vyžádá a tak pozná, jaký kotel je v provozu.
Není to však problém jen v České republice. Jak upozornil web Energožrouti, první pokuty za spalování dřeva či jiných tuhých paliv v kotlích a krbech, které nesplňují moderní standardy, padly třena ve Spojeném království. Britský web BBC upozornil na případ, kdy místní rada udělila první pokutu za znečišťování ovzduší nadměrnými emisemi v kouři. Majitel kotle dostal pokutu 175 liber, tedy asi 5 200 korun. Sankce se však může vyšplhat až na v přepočtu 9000 korun.
Topení dřevem je velmi populární
V sousedním Rakousku využívá 18 procent domácností jako primární zdroj vytápění dřevo, pelety nebo dřevní štěpku. V sedmi z devíti spolkových zemí v Rakousku je to dokonce více než 20 procent domácností, upozornil web Skorsten. Ve většině alpských oblastí je biomasa využívána i pro centrální vytápění celých obcí. Odpad z místně zpracované dřevní hmoty se pak využije v místní kotelně, která má vyšší účinnost než samotný kotel v každé domácnosti.
Evropská unie se snaží podporovat udržitelné a ekologické zdroje energie. To se pak může projevit v regulacích, které mají za cíl snižovat znečištění a chránit životní prostředí. Zákaz topení dřevem ovšem není součástí žádné legislativy Evropské unie, dodává web. Topení dřevem je a zůstává populární formou vytápění v mnoha evropských zemích, včetně České republiky. Dlouhodobým cílem je podporovat technologie, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.