Policie bude řidičům od 1. ledna 2024 posílat znepokojivé SMS zprávy. Víme proč a co budou obsahovat

Ministerstvo dopravy si pro řidiče připravilo novinku, která začne platit už od nového roku.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Na řidiče od nového roku čeká hned několik změn, na které si budou muset zvyknout. Události247 již dříve informovaly o tom, že se zvýší pokuty a výše trestných bodů za některé přestupky či že se na vybraných úsecích dálnic zvýší povolená rychlost na 150 kilometrů za hodinu. To ale není všechno. Kromě toho začne od ledna roku 2024 platit další novinka, která se bude týkat přestupků a pokut.

Informace o přestupku v SMS zprávě

Od nového roku budou mít motoristé možnost dostávat informace o svém bodovém kontě skrze SMS zprávy, e-mail nebo zprávy v datové schránce, píše web CNN Prima News. „K odběru notifikací se bude přihlašovat jednoduchým způsobem, a to přes Portál dopravy,“ cituje web Novinky mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelku.

Na české řidiče se valí velké změny: Dotkne se to i vás

Doposud byl systém nastaven tak, že pokud řidič spáchal přestupek a byla mu udělena pokuta, o případném počtu přidělených bodů rozhodoval místní úřad. Řidič však nebyl o těchto bodech informován, uvádí web Novinky. To se nyní změní. O stavu bodového konta bude zájemce od 1. ledna 2024 informovat zmíněná notifikace. A to v podobě pro mnohé znepokojivých SMS zpráv informujících o přibývání trestných bodů. Aby však mohli lidé do portálu získat přístup, budou potřebovat mít zřízenou digitální identitu.

Zprávy budou i pozitivní

Kromě zmíněných informací o přibývajících trestných bodech za spáchané přestupky mohou řidiči dostat také příjemnější zprávy. Notifikace je totiž budou upozorňovat i na to, když jim budou trestné body odečteny. K tomu dochází automaticky. Konkrétně se řidičům po roce, pokud za tu dobu nespáchají žádný další přestupek odečtou 4 trestné body, píše dále web Novinky.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Nově budou řidiči moci dostávat informace o stavu svého bodového konta třeba přes SMS zprávu

To však není jediná možnost, jak si své bodové konto zlepšit. Jak píše server Autosalon, další 3 body si mohou zájemci odmazat úspěšným absolvováním školení bezpečné jízdy. „Odečtový kurz bezpečné jízdy je vázaný na kalendářní rok, nikoliv na absolvování. Tudíž ho můžete absolvovat například v prosinci, odečtete si 3 body a následně můžete hned v lednu absolvovat další a odečíst si další 3 body,“ dodává web Autosalon.

Uvítáte tuto novou službu, nebo se bez ní i nadále obejdete? Dejte nám vědět, co si o novince myslíte v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články