Myslíte si, že si se svým autem můžete dělat cokoliv si zamanete? Kdepak, policie si na vás došlápne i za špatně zajištěné vozidlo.
Mnoho klasických činností, které vykonáváme celkem pravidelně, ve skutečnosti mnohdy děláme nelegálně a vůbec si to ani neuvědomujeme. Tak třeba sekání trávy. Člověk by si řekl, že jde o naprosto normální činnost, kterou vykonáváme na svém vlastním pozemku, ale napadlo by vás, že v některých obcích za to může hrozit pokuta? Ano, jak redakce Událostí247 již jednou zmiňovala, ta se může vyšplhat až do výše 30 000 Kč. Pokuta na vás může čekat i za napuštění bazénu v létě, anebo dokonce i za otevřené okénko v autě.
Za otevřené okno pokuta
Vsadím se, že jen co jste si přečetli titulek tohoto článku, považovali jste to za absolutní absurditu. Popravdě se vám nedivím, ani mně nepřijde normální, abych dostal pokutu za to, že si u svého vlastního auta stáhnu v horkém letním počasí okénko, ale stát se to opravdu může. A jak je něco takového vlastně možné? No, praví tak prostě a jednoduše zákon, konkrétně zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.
„Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba. Je-li vozidlo povinně vybaveno zařízením proti neoprávněnému použití, musí je řidič užít.“
No a teď trochu vysvětlení. Nechat otevřené okno v autě znamená, že vůz není zabezpečen proti vniknutí cizí osoby. A to je přesně ten důvod, proč může policie udělit pokutu. Jak uvádí magazín AutoŽivě, každý řidič má povinnost své auto uzamknout, zajistit a zabezpečit před jeho možným zneužitím. To znamená zavřená všechna okna a dveře, uzamčení vozidla, použití ruční brzdy, aktivace povinné ochrany proti odcizení a nasazení zakládacích klínů, pokud to situace vyžaduje.
Jaký je trest
Tak v první řadě je důležité si říct, že aby vám vůbec mohla být udělena pokuta, policie by si tohoto přestupku musela nejdříve všimnout. Ruku na srdce, šance, že policejní hlídka bude objíždět parkoviště a hledat automobil, který má otevřené okénko, je opravdu minimální. Když se tak ale stane, pak s vámi celou situaci bude policie řešit. V některých případech to může skončit domluvou a žádostí o zajištění vozidla, v jiných zase nepříjemnou pokutou, která ve správním řízení může vyšplhat na 5 000 Kč.
Opět – šance, že k něčemu takovému dojde, je minimální, avšak ne mizivá. I internetový zpravodajský portál televize Nova v roce 2017 popisoval případ, kdy na řidiče kvůli otevřenému okénku čekala pokuta 1 500 Kč. Na závěr asi není cokoliv dodávat, vždyť víte, jak to chodí. Za celý život se vám pravděpodobně nepodaří dostat se kvůli takovému problému do křížku s policií, každopádně náhoda je blbec a obezřetnost je vždy na místě. Už jen proto, aby se vám přes otevřené okénko u zaparkovaného vozu nikdo nedostal do auta.
Co si o tom myslíte?


