Policie varuje: Nakoupili jste na Bazoši, či Facebooku nějaké věci? Hrozí vám během chvíle ztráta všech peněz

O desítky či klidně stovky tisíc korun mohou přijít lidí, kteří naletí podvodníkům na online bazarech. Dokazují to příběhy, o kterých policisté informují.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O podvodech na Bazoši, facebookovém marketplace a dalších internetových bazarech psaly Události247 již dříve. Příkladem je příběh muže, který naletěl prodejci levného cukru a přišel kvůli tomu o bezmála 20 tisíc korun. Žena, které si chtěla na sociální síti výhodně koupit meruňky pak prodělala ještě více. Před těmito podvodnými praktiky tak pravidelně varuje i policie.

Policie řeší čím dál více případů

Již na konci loňského roku psal web ČT24 o rostoucí míře podvodů na internetových bazarech. Kromě již zmíněných platforem Bazoš a Facebook Marketplace se podvodníci vyskytují i na dalších online tržištích. Příkladem je Sbazar, Vinted anebo třeba zahraniční eBay. Škody již tehdy dosahovaly stovek milionů korun. A tento trend rozhodně neustává.

Muž si na internetu kupoval obyčejný cukr. Záhy přišel o skoro 20 000 Kč. Policie vyzývá k opatrnosti

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Někteří lidé kvůli podvodníkům přijdou o desetitisíce korun

Dokazují to mnohé případy okradených lidí, o kterých policie pravidelně informuje. V jihočeských Trhových Svinovech například začátkem letošního roku policie vyšetřovala hned 2 podvody, píše web Deník. Zatímco v jednom z nich se nechala nachytat žena, která chtěla koupit čtyřkolku za necelých 70 tisíc korun, ve druhém byl obětí muž, jenž chtěl koupit kabinu bagru za 12 tisíc korun. V obou případech lidé skončili bez svých peněz i objednaného zboží, které samozřejmě nedostali.

Někdy lidé přijdou o desetitisíce korun

Například žena na Prachaticku takto naletěla podvodníkovi prodávajícímu bundu za 400 korun, informuje policie. Zde se jedná o odlišný scénář než v předchozích případech. Podvodník totiž z ženy při procesu platby vylákal přihlašovací údaje k jejímu internetovému bankovnictví a následně ji obral o více než 80 tisíc korun. Namísto levného nákupu bundy tak žena přišla o obrovskou část svých úspor na účtu.

Koupila si ovoce, přišla kvůli tomu o desítky tisíc korun. Podobná věc hrozí i dalším lidem

iZdroj fotografie: Brooks Duncan/ Creative Commons / CC-BY-SA
Prodej či nákup na online tržištích se může lidem kvůli podvodníkům prodražit

A na závěr zmiňme ještě případ ženy v Litoměřicích. Zde byl postup podobný jako v předchozím popsaném příběhu. Žena však nic nekupovala, nýbrž nabízela. Jak tamní policisté popisují, chtěla prodat počítačové hry za celkovou částku 500 korun. Podvodník vydávající se za kupce ženu pod záminkou objednávky přepravní společnosti přiměl zadat její platební údaje na falešný web. Následně nejenže nedostala slíbených 500 korun, ale ještě jí podvodník z účtu vybral úspory v hodnotě přes 170 tisíc korun.

Nakupujete či prodáváte často na online bazarech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články