Pozor: Těmto řidičům policisté zabaví auto. Výjimky nebudou

Policisté mohou v specifických případech řidičům v některých státech EU zabavit auto.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O automobilových tématech vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Relativně nedávno jsme psali například o tom, že policie vám během honičky může zabavit auto a vy jste v takovém případě povinni strážníkům váš vůz poskytnout. Pokud se auto použije jako zátaras, máte od státu nárok na finanční náhradu.

Odevzdat auto budou muset tito řidiči

Moc se to sice neví, ale policisté v některých státech EU mohou řidičům zabavit auto. Dělají to ve chvíli, kdy je řidič v podnapilém stavu. Po Rakousku a Lotyšsku navíc s touto novinkou přichází i sousední Polsko, píše web Aktuálně. Zabavit auta opilým řidičům budou moci polští policisté už od března 2024, kdy novela začne platit, doplňuje web.

Stačí jedno pivo a řidiče čekají astronomické problémy. Zákazem řízení to nekončí

Od 14. března 2024 bude na polských silnicích zcela nové pravidlo. Po tom, co policie při kontrole zjistí, že má řidič v krvi přes 1,5 promile, zabaví mu na místě auto. Prostě propadne státu. Polská vláda si od tohoto kroku slibuje, že se na silnicích sníží počet opilých řidičů. Podle Aktuálně bylo jenom v první polovině letošního roku u sousedů kvůli opilosti policií zastaveno necelých 50 000 řidičů.

Pokud však u sousedů způsobí opilý řidič nehodu, ke konfiskaci jeho vozu dojde už při jednom promile alkoholu v krvi. V některých ojedinělých případech můžete o auto přijít i v případě, kdy budete mít v krvi „jen“ 0,5 promile. Web Aktuálně dodává, že Poláci, stejně jako v Lotyšsku, myslí na případy, kdy opilý řidič nebude přímo majitelem vozu. V takových případech nebude auto státem zkonfiskováno, ovšem danému řidiči bude účtována částka, která odpovídá hodnotě vozu.

iZdroj fotografie: Policie ČR
V Česku je nulová tolerance alkoholu za volantem. Tuzemští policisté ovšem auta nekonfiskují. Rozdávají ovšem opilým řidičům tučné pokuty, strhávají jim jejich body, či rovnou berou řidičáky

Je tak jasné, že řidiči by měli být opatrní. V jakékoliv zemi v žádném případě nesedejte za volant auta, pokud jste opilý. Ovšem u našich východních sousedů, kam řada Čechů jezdí za levnými nákupy, může být jediná taková jízda ještě daleko nepříjemnější.

Co si o chystané novince v Polsku myslíte vy? Uvítali byste něco podobného i v Česku? Dejte nám to vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články