Poplatek za výběr z bankomatu: Češi za každé vybrání hotovosti zaplatí skoro 200 Kč

Poplatek téměř 200 Kč za jediný výběr hotovosti z bankomatu? I to je možné. Známá česká banka ovšem přichází s vysvětlením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O všemožných poplatcích ze strany bankovních institucí vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Nedávno jsme například psali o navýšení některých poplatků ze strany ČSOB. Ty budou pro klienty platné od letošního listopadu. Stejně tomu je i u známé banky UniCredit Bank, o čemž jsme vás informovali už v září. I tato banka zvýší některé poplatky, například za ověřovací SMS zprávy, od 1. listopadu 2023.

Je každý výběr z bankomatu bezplatný?

Banky ovšem ve většině případů nabízí klientům zcela bezplatné služby. Například takový výběr hotovosti z bankomatu je už pro řadu lidí po celém světě natolik velkou samozřejmostí, že se nad tím, že je služba bezplatná, ani nepozastavují. Ne vždy tomu tak ovšem musí nutně být.

Janek Rubeš, jeden ze zakladatelů známého youtubového kanálu Kluci z Prahy, to poznal na vlastní kůži. Rubeš je klientem u České spořitelny. Když si chtěl z bankomatu vybrat 200 Kč, pozastavil se nad tím, když za takhle malý výběr musel zaplatit skoro dvojnásobek částky. Konkrétně se jednalo o 169 Kč, jak ukázal na fotografii na sociální sítí X (dříve Twitter).

Banka se snažila v reakci na zmíněný příspěvek celou situaci objasnit. Podle vyjádření České spořitelny je výběr zahraniční kartou v jejich bankomatu zpoplatněn zmíněnou částkou 169 Kč. Podle nich to je kvůli vysokým nákladům na provozy bankomatů. Do nákladů se prý započítává nájem, elektřina a různá bezpečnostní opatření. Češi se zahraničními kartami by tak měli být obezřetní, aby při každém jednom výběru hotovosti z bankomatu nemuseli platit tento vysoký poplatek.

Pozor na DCC

Vysvětlení banky však narazilo u uživatelů sociální sítě na poměrně slušnou kritiku. Zvláště kontroverzní je podle nich zmínka o DCC, což je kurz stanovený bankou, a často bývá poměrně nevýhodný. Rozdíl v kurzu může činit klidně až deset a více procent. Řada českých bank přitom už teď doporučuje svým klientům vyvarovat se výběrům s DCC v zahraničí.

Další velká banka si na nás ušila nesmyslné poplatky: Od 1. listopadu to všechno začne

Ve výše uvedeném případě Janka Rubeše by mohlo ale být zrovna výhodnější využít DCC. Vybíral si totiž malou částku a DCC je dopředu stanoveno procentuálně. Ovšem při každém výběru vyšších částek zahraniční kartou si Češi už pořádně připlatí. Rozdíl v kurzu totiž může být opravdu značný. Rubeš podle informací v příspěvku využil populární kartu Revolut.

Co si o tomto poplatku za výběr z bankomatu myslíte vy? Setkali jste se s tím někdy? Diskutovat můžete v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články