Poplatek za výběr peněz z bankomatu: Za jediné vybrání hotovosti zaplatíme 169 Kč

Klidně i několik set korun navíc může lidi stát to, že si peníze vyberou z bankomatu.

i Zdroj fotografie: Orf3us/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Obliba bezhotovostních plateb v Česku sice výrazně stoupá – jak píše web Echo24, preferuje je asi 80 procent obyvatel. I přesto ale v tuzemsku mají bankomaty sloužící pro výběr peněz své stálé místo. Ne všichni však možná ví o nástrahách, jež vybírání hotovosti může mít. Jedná se o různé poplatky, které mohou být lidem za výběr z bankomatu naúčtovány.

Výběr z bankomatu není vždy zdarma

Před časem se o tom přesvědčil například youtuber Janek Rubeš. Jak informovaly Události247, bankomat mu za výběr 200 korun naúčtoval poplatek ve výši 169 korun. Nutno však podotknout, že nešlo o tak úplně standardní situaci. Rubeš sice peníze vybíral z českého bankomatu, konkrétně toho provozovaného Českou spořitelnou. Vybíral ale ze zahraniční karty, což bylo u zmíněné banky zpoplatněno.

Poplatek za výběr z bankomatu: Češi za každé vybrání hotovosti zaplatí skoro 200 Kč

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Mnohé banky si za výběry z cizích bankomatů účtují extra poplatky

Poplatek za výběr z bankomatu však může čekat i majitele českých karet. Vše záleží na podmínkách jednotlivých bank, o nichž loni psal web E15. Některé banky si třeba účtují poplatek za výběr z cizího bankomatu, tedy takového, který provozuje jiná banka. Například u ČSOB a České spořitelny jde o 40 korun, Komerční banka si za to účtuje 39 korun a Air Bank 35 korun.

Jinde si pro změnu účtují poplatek za to, že lidé si z cizího bankomatu vyberou příliš nízkou částku. Třeba u mBank se jedná o 1 500 korun, u UniCredit Bank o 2 tisíce korun. Kdo si bude chtít z bankomatu vybrat méně, musí zaplatit 29 korun, respektive 40 korun.

Pozor by si lidé měli dát i na výběry v zahraničí

Jak již dříve psaly Události247, zde riziko poplatku hrozí zejména kvůli službě Dynamic Currency Conversion (DCC). Ta hrazenou částku přepočítává do domácí měny, tedy například do českých korun. Pro zákazníky však bývá nevýhodná, protože kurz je obvykle výrazně horší, než kdyby použili standardní převod – tedy zaplatili v měně dané země a převod nechali na své bance.

Poplatek za platbu kartou: Češi o něm neví, na jediném nákupu pak přichází o spoustu peněz

iZdroj fotografie: Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim/ Creative Commons / CC-BY-SA
Obezřetní by lidé měli být při výběrech ze zahraničních bankomatů

A o kolik se může využití služby DCC lidem prodražit? Jak psaly Události247, může jít o několik procent z dané částky, což může dělat klidně i stovky korun. Zatímco standardní kurzový rozdíl se totiž pohybuje okolo 3 až 4 procent, v případě služby DCC se může jednat až o 10 procent.

Jak často si vybíráte peníze z bankomatu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články