Potraviny budou v roce 2025 zdražovat tak rychle, že nás nákupy připraví o drtivou většinu výplaty. Je na čase udělat si zásoby

Stejně jako každý rok, i letos se musíme připravit na to, že od ledna si za většinu klíčových potravin zase o něco více připlatíme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z důvodů zdražování je počasí, které letos způsobilo vrásky ovocnářům. Události247 již na jaře psaly o tom, že mrazy jim nenávratně poškodily polovinu až 2 třetiny květů. Jednalo se nejen o jabloně, ale také třeba švestky nebo meruňky, a tomu pak odpovídaly i ceny. V červenci například jablka meziročně podražila o necelých 19 procent. Nejde však jen o ovoce. Zdražuje také třeba zelí.

Experti předpovídají další zdražování

Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta, meziročně inflace zrychlila ze zářijových 2,6 procenta. Z potravin zdražilo zejména máslo a čokoládové výrobky. Jak upozornil web CNN Prima News, meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,3 procenta. Cena másla roste v České republice nejvýrazněji v celé Evropské unie. Zčásti za silným růstem stojí růst celosvětové poptávky po mléce, který převyšuje růst jeho nabídky, píše dále web.

Čeká nás velké zdražování. Připlatíme si za energie, vodu a potraviny. O kolik to bude?

iZdroj fotografie: Silar / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé potraviny podle expertů prudce podraží

Vývoj výrobních cen v zemědělství naznačuje, že zdražování potravin v příštích měsících zrychlí. Jak píše web Echo24, shodli se na tom analytici. S ohledem na vývoj výrobních cen v ostatních sektorech ale neočekávají, že by se vrátila plošná vysoká inflace z dřívějších let. Údaje o vývoji cen výrobců zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Předznamenávají budoucí vývoj spotřebitelských cen.

Máslo a vejce jen pro bohaté

Ceny zemědělských výrobců v říjnu meziročně vzrostly o 2,4 procenta. Růst ve srovnání s předchozím rokem zaznamenaly poprvé po 17 měsících. Podle ekonoma Petra Dufka v zemědělství prozatím skončila doba zlevňování, což už dříve potvrzoval vývoj cen masa. Nyní dochází k zastavení trendu poklesu i u rostlinných produktů. V návaznosti na to začaly růst i ceny potravinářských výrobců a následně i ceny v obchodech. 

Ovoce v Česku čeká plošné zdražení. Kdo si může udělat zásoby, neměl by váhat. Nové ceny budou jen pro bohaté

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
U některých trvanlivých potravin se vyplatí udělat si zásoby

Mnozí lidé si proto s vidinou dalšího růstu cen začali raději dělat zásoby trvanlivých potravin a také potravin, které se dají zamrazit. Když vezmeme cenu kostky másla, která teď stojí okolo 70 korun a také například cenu vajec, to už je pro některé zákazníky pořádný cenový šok. „Mám výplatu 20 000 korun, z toho mi 12 000 spolkne nájem. Řekněte mi, jak mám s tím zbytkem zaplatit ještě léky a jídlo? Zásoby si dělám, ale ne vše se dá zamrazit,“ řekla Událostem247 paní Eva z Vyškova.

Všímáte si růstu cen u některých potravin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články