Moderní technologie nám v mnohém ulehčují život. Díky nim můžeme třeba platit přímo z mobilu, nebo si v autě hledat ty nevýhodnější trasy online.
Jak Události247 upozornily už dříve, je potřeba dát si pozor na to, jak si navigaci v autě umístíte. Jinak totiž riskujete vysokou pokutu. Naprostá většina řidičů ji má připevněnou na čelním skle. To však může znamenat problém při případné policejní kontrole. Navigace, stejně jako cokoliv jiného, nesmí bránit ve výhledu z auta.
Varování platí také pro Čechy
Pokuta však hrozí i v případě, že máte navigaci umístěnou tam, kde je povolená. Říkáte si, jak je to možné? Mezi velmi oblíbené patří třeba Waze, která řidiče varuje před kolonami, a taky před silničními radary, pokud si tuto funkci zapnou. V některých zemích se to totiž může šoférům dost prodražit. Pozor by však měli dávat i Češi, kteří do Německa často jezdí třeba za nákupy, nebo za prací.
Podle § 23 odst. 1c německého silničního (StVO) je totiž zakázáno používat zařízení, která zobrazují nebo upozorňují na umístění policejních radarů a kontrol měření rychlosti. Události247 to našly na webu německého Automotoklubu. Hrozí za to pokuta 75 euro, tedy necelé 2000 korun, a taky jeden trestný bod. Existuje však země, která to, že mají řidiči nastavené upozornění na radary, trestá opravdu velmi přísně.
Přijdete o mobil, a ještě dostanete tučnou pokutu
Tou zemí je Francie. Pokud policisté při silniční kontrole zjistí, že navigační zařízení nebo mobil mají zapnutou funkci varování před policejními hlídkami nebo radary, mohou řidiči tato zařízení na místě zabavit. Povoluje to článek R413-15 francouzského Code de la Route. Dostanou navíc pokutu ve výši až 1 500 euro, což je v přepočtu asi 37 000 korun. K tomu všemu ještě přijdou o 6 bodů z celkových 12 v kartě řidiče.
Varování před radary je zakázáno také ve Švýcarsku, jak Události247 zjistily na webu Journaldugeek. Pokud by vás totiž tamní policie nachytala, sankce taky není zrovna nejnižší. Také zde vám bude daný přístroj zabaven a pokuta může přesáhnout 1 000 euro, tedy 25 000 korun. Je tedy jistě lepší dodržovat dopravní předpisy a zcela jistě se obejdete i bez funkce ohlašování policejních hlídek a radarů.
Věděli jste o tom?


