Povinná práce pro všechny Čechy: Kdo odmítne, tomu stát přidělí zaměstnání

Ministerstvo práce chystá zásadní změnu zákona. Podle ní by museli někteří Češi povinně nastoupit do práce, jinak by přišli o peníze.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Systém sociálních dávek a státních podpor v poslední době prochází řadou změn. Události247 informovaly například o chystaném navýšení příspěvku na péči. Anebo o plánovaném zavedení majetkového testu pro získání vybraných dávek. To ale není všechno. Aktuálně chce Ministerstvo práce a sociálních věcí zavést bič na dlouhodobě nezaměstnané, a to v podobě povinné práce.

Kdo bude chtít dávky, bude muset povinně do práce

Podle návrhu ministerstva práce by lidé po 6 měsících pobírání dávek měli začít povinně pracovat. Konkrétně by mělo jít minimálně o 30 hodin měsíčně, přičemž tuto práci by vykonávali pro města či obce, ve kterých žijí, píše web Seznam Zprávy. Zde by se mohli podílet na různých činnostech, od sekání trávy a uklízení listí až po práci v sociálních službách.

Češi budou nově státu ukazovat, kolik mají peněz na bankovním účtu. Kdo jich tam bude mít moc, bude lítat v pěkném maléru

Češi, kteří se do práce zapojí, za to jako odměnu od státu budou mít zaplacené zdravotní pojištění. Navíc dostanou navýšenou takzvanou superdávku, která má v budoucnu nahradit příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, připomíná web Peníze. A co bude s těmi, kteří do povinné práce nenastoupí? Jak dodává web Lidovky, tito lidé mají být vyřazeni z Úřadu práce, čímž přijdou o hrazení zdravotního pojištění. A k tomu nebudou 6 měsíců dostávat sociální dávky.

Někteří nápad kritizují

Cílem novinky má být udržet u lidí pracovní návyky a zabránit jejich dalšímu sociálnímu vyloučení. Dlouhodobě nezaměstnané lidi by to rovněž mohlo přimět k tomu, aby si do budoucna našli stálé zaměstnání. Navíc by to měla být efektivní pomoc pro města a obce, jež by tak mohli získat nové pracovní síly.

iZdroj fotografie: Czeva/ Creative Commons / CC-BY-SA
Po půl roce v evidenci Úřadu práce by měli lidé začít povinně pracovat

Objevují se však také kritické názory. Podle některých odborníků půjde jen o mrhání penězi a zatěžování úřadů a v praxi to návyky dlouhodobě nezaměstnaných lidí nezmění. Dalším problémem by pak mohla být i administrativní zátěž pro samotné obce, které by lidi měly zaměstnat, jak pro web Seznam Zprávy dodala Alena Zieglerová z Agentury pro sociální začleňování.

Co si o návrhu myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články