Povinná práce v Česku: Kdo nepůjde do státem přiděleného zaměstnání, ten si to pořádně odskáče

Mít v dnešní době dobrou práci není vůbec samozřejmostí. Navíc je stále dost lidí, kterým vyhovuje nepracovat.

i Zdroj fotografie: Technologyrecipe / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3,9 procenta z únorových čtyř procent. Na konci měsíce bylo bez práce 288 623 lidí, což je o 7484 méně než v únoru. Počet volných pracovních míst se meziměsíčně zvýšil o na 268 660, píše web České noviny. Zaměstnavatelé mají podle Úřadu práce nejčastěji zájem o stavební dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, řidiče nákladních aut, kuchaře nebo uklízeče.

Některé profese dostaly přidáno

Někteří zaměstnavatelé se rozhodli nedostatek pracovníků řešit a aby je motivovali, slíbili jim vyšší platy. Na Událostech247 jsme psali například o tom, že od letošního dubna narostou mzdy zaměstnanců řetězce Albert. Provozním pracovníkům na prodejnách se výdělky zvýší minimálně o 8,5 procenta, v průměru pak o 10 procent. Polepší si nejen prodavači, ale také skladníci, pekaři a zaměstnanci na vedoucích pozicích.

Všichni tito Češi dostanou v práci přidáno tisíce Kč. Zjistěte, zda zaměstnavatel přidá letos i vám

Psali jsme, že svým pracovníkům finančně přilepší také například obchodní řetězec Lidl. Jak psaly Události247, zde se mohou lidé těšit na přídavek ve výši alespoň 2 tisíc korun. Stejně tak dostanou přidáno zaměstnanci Tesca. Na své si už přijdou také zaměstnanci řetězce Billa, který od 1. dubna zvýšil průměr základní mzdy svých zaměstnanců o 4 procenta. Pozadu nezůstává ani obchodní řetězec Penny a motivuje své zaměstnance výrazným navýšením mezd a posílením systému benefitů.

Koho se povinná práce týká?

Stát však chystá bič na lidi, kteří jsou delší dobu bez práce. Jejich domácnosti budou mít nárok na čerpání nové připravované dávky jen za předpokladu, že měsíčně odpracují 30 hodin pro stát, upozornil web SeznamZprávy. Pokud takovou práci adresát podpory odmítne, jednoduše nedostane ani korunu. Do takzvané veřejné služby mají nastoupit lidé v produktivním věku a bez práce, pokud nepatří mezi zranitelné skupiny, jako jsou například invalidní důchodci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zaměstnanost v ČR je každoročně velké téma

Začít plnit ji mají po šesti měsících čerpání dávek. „Za mě je to úplně v pořádku. Znám spoustu lidí, kterým se vyplatí nepracovat a nechat se živit od státu, takže teď to aspoň nebudou mít úplně zadarmo,“ řekl k tomu Událostem247 pan Miroslav. Původní koncept veřejné služby, který počítal s 20 hodinami práce týdně, koncem roku 2012 zrušil Ústavní soud. Argumentoval kromě jiného také rozporem se zákazem nucené práce.

Co si o tom myslíte vy? Váš názor nám můžete napsat dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články