Pozor: Jste klienty VZP? Hrozí vám, že během chvíle přijdete o všechny své peníze

Online prostředí se stává živnou půdou pro nejrůznější podvodníky, kteří své oběti dokáží nenápadně obrat o statisíce korun.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Informovali jsme vás na Událostech247 o tom, že podvodů přes internet neustále přibývá. Podvodníci připravili v letošním prvním pololetí například klienty bank o více než 674 milionů korun. Celkem na ně podnikli 31 233 útoků. Lidé však na policii nahlásili 10 219 z nich. I přesto je to o 15 procent více než ve stejném období roku 2022. Na Událostech247 se vás před podvodníky snažíme pravidelně varovat.

SMS zprávy od falešné VZP

Podvodníci navíc bývají velice přesvědčiví. Klienta proto často ani nenapadne, že mu nevolá skutečný bankéř a díky šikovně kladeným otázkám snadno vyzradí své osobní údaje a podrobnosti ke svým účtům nebo platebním kartám. Volající navíc dokážou věrně napodobit telefonní číslo banky, klienta často nabádají k tomu, aby si ho při hovoru zkontroloval přes internet. Teď by se měli mít na pozoru klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny. 

Přišla vám tahle SMS zpráva? Jediné přečtení a máte vyluxovaný bankovní účet, je to vážné

Právě na ně se nově zaměřili podvodníci, kteří je kontaktují přes SMS zprávy, ve kterých zasílají falešné odkazy s lákavou zprávou. Ta slibuje výplatu peněz nebo pojistnou výplatu. Upozornil na to web TN. Aby si ji však lidé mohli vyzvednout, požaduje po nich údajná pojišťovna přihlášení přes internetový portál. Jde ale samozřejmě o podvod. Portál je totiž falešný a slouží pouze k ukradení přihlašovacích informací. Lidé pak mohou během okamžiku přijít o veškeré své peníze.

Kam se obrátit o pomoc

Před falešným portálem varuje i samotná VZP. „Upozorňujeme naše klienty, aby tyto zprávy ignorovali a rozhodně přes ně neprováděli žádné finanční transakce. Webová adresa ‚vzp-portal.online‘ je samozřejmě falešná,“ upozornila mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. Lidé by se také měli ujistit, že zpráva, která jim přišla, opravdu pochází od VZP. Její pravost lze ověřit na infolince VZP na čísle 952 222 222. Jasným vodítkem může být také to, že zprávy skutečně rozesílané VZP mají ve jménu odesílatele ‚VZP CR‘ nebo ‚EKK‘.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Rozposílání SMS zpráv je častou metodou podvodníků

Varování před podvodníky nedávno vydala také Česká pošta. V SMS zprávách je upozornění na zboží, které mělo dorazit do skladu. Podle podvodníků je však nedoručitelné, protože adresa domnělého skladu byla špatná. Lidé si tak mají aktualizovat své údaje na falešné stránce, která stejně jako falešný portál VZP slouží pouze ke krádeži osobních údajů nebo přístupu na bankovní účet. „Takové SMS mi bohužel chodí často, poprvé jsem se ptala přímo na pobočce, teď už to rovnou mažu,“ řekla Událostem247 Eliška Dobrá z Brna.

Přišla vám někdy podobná SMS zpráva? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články