Pozor: Koupili jste si v Penny či Lidlu tuhle známou pochoutku? Za žádných okolností ji nekonzumujte, jinak to skončí špatně

Mysleli jste si, že když si koupíte tolik opěvované smoothie, tak prospějete svému zdraví? V některých případech vám může být pořádně špatně.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

Koupíte si třeba zeleninu nebo ovoce a myslíte si, jak se stravujete zdravě. Poslední dobou je to však velký risk. Státní zemědělská a potravinářská inspekce stále častěji upozorňuje na záchyty zboží, které obsahují nadlimitní množství pesticidů. Informovali jsme na Událostech247 například o exotickém ovoci liči z Kambodže, které rozhodně nesplňovalo požadavky na zdravou potravinu a bylo plné pesticidů.

Počet závadných potravin stoupá

Uvedené škodliviny však inspekce objevila také třeba v bylinném čaji, který většina z nás považuje za zdraví prospěšný. Psali jsme o tom, že pyrolizidinové alkaloidy, které čaj obsahoval, mohly lidem přivodit vážné zdravotní problémy. Pokud člověk pesticidy konzumuje spolu s jídlem, ukládají se v tlustém střevě. Když sníme takto ošetřené jablko, dostaneme do sebe mnoho různých pesticidů, kterými byla jablka stříkána, i když si ovoce opláchneme.

Čechy milované ovoce z Kauflandu je definicí katastrofy. Vy jste si tohle koupili? V žádném případě to nejezte

Psali jsme také o bílých fazolích, které prodával obchodní řetězec Tesco. Byl v nich totiž téměř trojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu propoxur. Tento pesticid se přitom používá třeba do antiparazitálních obojků pro kočky a lidem by se proto do těla neměl vůbec dostat, protože ho náš organismus neumí odbourávat a mohou se nám v těle hromadit. Informovali jsme také o čaji Yerba maté Kharta Khadra s pesticidy, který byl dovezen ze Sýrie.

Smoothie, po kterém vám bude špatně

Pořádně zpozornět by měli lidé, kteří si v nedávné době koupili v obchodech Penny smoothie. Jedná se o produkt The Pome & Only banán, hroznové víno, brusinky, granátové jablko, acai a další ovoce s datem spotřeby do 12. března 2024. Řetězec o tom informuje na svém webu. Výrobcem je společnost Molkerei Gropper GmbH & Co. KG a právě ona nařídila z preventivních důvodů produkt stáhnout z trhu. Polský Lidl zase stahuje podle webu Kupi taktéž smoothie s příchutí Red Genius.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Polský Lidl taktéž stahuje z prodeje jedno ze smoothie, které ve svých prodejnách nabízelo

Smoothie obsahuje aroniovou šťávu, ta v dané šarži může obsahovat látku patulin, která může způsobit nevolnost nebo zažívací potíže,“ vysvětluje Penny. Obchody toto zboží okamžitě stáhly z prodeje, a to na všech svých pobočkách. Lidé, kteří výrobek zakoupili, ho mohou vrátit a dostanou zpět své peníze. Nepotřebují ani účtenku. „Já nevím, co k tomu říct… Myslíte si, že jíte zdravě a pak se dozvíte, že vám bude leda špatně, vždyť to je pořád něco,“ říká k tomu paní Eva.

Koupili jste si někdy jeden z výše uvedených produktů? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články