Pozor: Máte na autě tuto registrační značku? V zimě 2023 vám za to policie napaří pokutu 10 000 Kč a vezme řidičák, bez diskuze

Státní poznávací značka (SPZ) na autě obsahuje mnoho údajů. Kromě toho, že slouží k označení vozidla, dá se přes ni dohledat i pojišťovna a majitel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Právě SPZ je však také zdrojem mnoha pokut, které za ni majitel auta může dostat. Jak jsme na Událostech247 psali, někteří lidé na značkách vyjadřují své názory. Třeba jim nestačí klasické modro-bílé SPZ a modrý proužek s označením CZ a Evropské unie si tak nabarví načerno, nebo překrývají symboliku EU různými variantami nálepek. Za to však hrozí vysoká pokuta.

Řidič je za značku zodpovědný

Policie řeší také neplatné registrační značky hnutí, které odmítá příslušnost k České republice. Tito lidé totiž tvrdí, že jsou pravými Slovany, což je podle nich národ vytvořený dvěma modrofialovými lidskými rody z vesmíru. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, Česká republika je podle nich jen falešná korporátní společnost, se kterou odmítají mít cokoliv společného. Jejich registrační značky obsahují jména a symboly rodů.

Máte na autě tuto registrační značku? Dostanete pokutu 10 000 Kč a na 1 rok vám vezmou řidičák. Policie se s vámi párat nebude

Obecně platí, že SPZ má přesně definovanou podobu a formu. Pokud ji nemá, mohlo by být obecně na takové auto pohlíženo jako na vozidlo bez registrační značky a v takovém případě by se mohlo jednat o přestupek. Řidič je navíc zodpovědný za to, že registrační značka jeho auta bude čitelná, a to nejen před jízdou a po jízdě, ale také během jízdy. V extrémním případě tak může dostat pokutu i za registrační značku zavátou sněhem, nebo pokrytou ledem.

Na co v zimě dávat pozor, pokud nechcete dostat pokutu

Od roku 2016 platí novela zákona, podle které řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. Novela také uvádí, že řidič nesmí ani řídit vozidlo, na kterém je led. Ten by totiž při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Za odletující zmrazky z jedoucího auta hrozí pokuta 2000 až 2500 korun ve správním řízení. 

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Lidé si nesmí jakkoliv upravovat registrační značky na vém autě

Mnohem vyšší pokuta pak hrozí za zakrytou, nečitelnou nebo upravenou SPZ. S řidičem, který se takového přestupku dopustí, je zahájeno správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Za spáchání tohoto přestupku je možné udělit dokonce zákaz řízení motorových vozidel až na jeden rok, dodává web 12bodů. „Tak dělat si něco se značkou by mě teda ani nenapadlo. Stalo se mi však, že mi čelní sklo auta rozbil kus ledu z náklaďáku přede mnou,“ popsal Událostem247 pan Ondřej z Kolína.

Zejména ve stávajícím počasí a obecně v letošní zimě tak řidičům hrozí, že dostanou opravdu mastnou pokutu. Pokud si tak řidiči nedají pozor a budou mít značku zakrytou ledem, případně sněhem může si na ně došlápnout policie.

Kontrolujete před každou jízdou, zda máte čitelnou registrační značku? O vaše zkušenosti a zážitky se s námi podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články