Pozor: Máte v autě vonný stromeček nebo kameru? V roce 2024 vám za to hrozí extrémně vysoká pokuta

Spousta řidičů si do aut dává kameru. Slouží jim nejen pro případ nehody, ale také třeba jako důkaz o přestupku.

i Zdroj fotografie: Sergey solom / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Díky záznamu, který autokamera neustále pořizuje, tak motoristům už nehrozí nespravedlivé obvinění, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Veškeré důkazy jsou totiž zaznamenány na videu. Někteří šoféři mají dokonce kamery rovnou dvě. Jedna snímá situaci před autem a druhá vzadu.

Užívání kamer má svá pravidla

Záběry by však lidé měli využívat pouze pro soukromé účely, v případě dalšího šíření pak již potřebují souhlas dotčených osob. Lidé, kteří kamery používají, by si tak rozhodně měli před cestou do zahraničí důkladně nastudovat, jaká pravidla v daných zemích platí. Mohli by totiž být nemile překvapeni. Velmi přísná pravidla platí například ve Švýcarsku, kde k použití palubní kamery řidiči musí mít zákonný důvod. Do problému se může dostat šofér, který si ze zpětného zrcátka udělal věšák.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Autokamera v autě může být v některých případech pro policii problém

Pokud by ho totiž zastavila policejní hlídka, může dostat pokutu za technicky nezpůsobilé vozidlo. Platí to dokonce i v případě držáků na mobil či palubních kamer, jak upozornil web Autosalon. Tyto předměty totiž podle aktuálně platné legislativy České republiky omezují řidiči výhled z vozu. Mnozí zorné pole řidiče berou jako plochu, kterou smývají stěrače. Podle policie by však na čelním skle nemělo být nic, co jakýmkoliv způsobem brání řidiči ve výhledu.

Stromeček jako problém

Některé řidiče možná překvapí, že přísná pravidla platí také třeba pro umístění vonného stromečku. „Jde o závadu v technickém stavu vozidla, která je hodnocena jako vážná závada, kdy se jedná o pole výhledu řidiče. Jakákoliv překážka v poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180 stupňů, která narušuje jeho výhled dopředu či do stran, je porušením zákona. Řidič je totiž povinen užít vozidlo, které splňuje technické podmínky, což v tomto případě tak není,“ cituje Autosalonu policejní mluvčí Hanu Rubášovou.

Kdo projede kolem kamery na silnici a udělá jednu věc, dostane pokutu 100 000 Kč

Při porušení tohoto pravidla riskujete pokutu ve výši až 2000 korun na místě nebo 2500 korun ve správním řízení, připomíná web Autojournal. Předměty na čelním skle totiž můžou hrát fatální roli a vy přehlédnete chodce nebo cyklistu. Jednoduše budou schovaní za stromečkem a vy tak můžete ohrozit život někoho jiného nebo svůj. „Toto mě nikdy nenapadlo a to mám stromeček na zrcátku už dlouhé roky. Kam jinam ho také umístit. Ani policie mě na to nikdy neupozornila,“ diví se pan Lubomír.

Používáte v autě vonný stromeček nebo autokameru? Napište nám dole v komentářích, zda jste o výše zmíněných věcech měli ponětí

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články