Pozor: V Česku se chystají masivní vyhazovy z práce. Velkou spoustu lidí už brzy propustí. Dotkne se to i vás?

Nezaměstnanost v Česku letos v lednu vzrostla na čtyři procenta z prosincových 3,7 procenta.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Lidí bez práce je tak nyní nejvíce skoro za tři roky, tedy od dubna 2021. Uchazečů o práci na konci ledna stejně jako o měsíc dřív bylo víc než volných míst, jak píše web České noviny. Lednový vývoj je podle analytiků odrazem tradičního útlumu sezónních prací a také stagnace ekonomiky. Trh práce ale pro Česko nadále není zásadním problémem.  

O práci se bojí také státní zaměstnanci

O tom, že o práci v roce 2024 zřejmě přijde spousta státních zaměstnanců, informovaly Události247 již dříve. Vyhazov hrozí například stovkám členů policejního sboru. Zde ale však propouštění bohužel nekončí. Ztráta práce hrozí i mnoha zaměstnancům ministerstev. Psali jsme také o tom, že stovky zaměstnanců propustila v rámci šetření Česká pošta, jejíž hospodaření v posledních letech dost ztrátové.

Stát chystá masivní propouštění: Tito Češi přijdou o práci, neudělají s tím vůbec nic

Lepší situace není ani na začátku roku. Téměř desítka podniků napříč Českem totiž oznámila, že plánuje propouštění. Jak upozornil web TN, o práci tak mohou přijít stovky lidí. V lednu ohlásilo příslušným úřadům záměr hromadného propouštění napříč celou republikou sedm zaměstnavatelů. O práci by tak v následujících měsících mohlo přijít celkem 913 zaměstnanců. Podle Úřadu práce je přitom ohrožena celá řada profesí.

Řemeslník má cenu zlata

Jedná se o pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, montážní dělníky výrobků a zařízení, specialisty v oblasti informačních a komunikačních technologií nebo pracovníky ve vzdělávání, výrobě elektrických zařízení a v oblasti informačních technologií. Nejhorší situace je v Jihočeském kraji, kde se propouštění může dotknout 196 lidí. Následuje Vysočina, tam může o práci přijít 180 lidí, a Jihomoravský kraj, kde hrozí vyhazov 156 lidem.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Trh práce se v Česku postupem času mění

Ze strany zaměstnavatelů podle Úřadu práce stále přetrvává zájem o převážně technické a dělnické profese. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících a napříč celým odvětvím dopravy jsou v Česku trvale nedostatkovou profesí řidiči. „Pracovala jsem dlouhá léta jako sekretářka, ale teď už jsem skoro dva roky bez práce. Bohužel jsou na tyto pozice nové požadavky a ty já už ve svém věku nesplňuji,“ řekla Událostem247 paní Iva, které letos bude 58 let.

Hrozili vám v práci někdy vyhazovem? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články