Stát chystá masivní propouštění: Tito Češi přijdou o práci, neudělají s tím vůbec nic

Stále více lidí je v České republice bez práce. Stovky dalších to navíc ještě čeká.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nezaměstnanost v Česku v srpnu vzrostla oproti předchozímu měsíci o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Počet lidí bez práce meziměsíčně stoupl o 1870 na 260 803. Pracovních míst naopak ubylo, ke konci letních prázdnin jich zaměstnavatelé nabízeli 281 207, což je ve srovnání s červencem o zhruba 4400 méně. Psal o tom web České noviny.

Kde je největší nezaměstnanost

Inflace a zdražování nutí některé firmy propouštět. Dotklo se to například České pošty, kde přišly o práci stovky lidí. Jak Události247 informovaly nedávno, bez práce se ocitnou i někteří pracovníci známé české porcelánky Thun 1794. Ta už avizovala, že omezí svou tradiční výrobu v Klášterci nad Ohří. Ze současných asi 180 zaměstnanců tak v podniku zůstane necelých 150, protože 38 lidí dostalo výpověď. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Nezaměstnanost v ČR je ve srovnání s ostatními členskými zeměmi Evropské unie poměrně nízká

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku na konci srpna stejně jako v předchozím měsíci v průměru 0,9 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl opět na Karvinsku, kde na každé místo bylo deset zájemců. S odstupem následovalo Bruntálsko s 5,5 uchazeči na jednu pozici a Mostecko, kde evidují 4,5 uchazečů na místo, píší dále České noviny. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce bylo minulý měsíc na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.

Konkrétní případy Jurečka neřekl

O práci se začali bát také zaměstnanci Ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr Marian Jurečka totiž v pořadu otázky Václava Moravce na ČT24 řekl, že v příštím roce a půl má v plánu snížit počet zaměstnanců o dva a půl tisíce. Toto opatření podle Jurečky ušetří peníze na zvýšení platů zaměstnanců úřadů, které pod resort spadají a také na provoz budov úřadů. Psal o tom web Echo24.

iZdroj fotografie: MPSV
Jurečka neřekl, koho přesně se propouštění dotkne

Během příštího roku a půl snížím počet zaměstnanců o deset procent, to znamená o dva a půl tisíce lidí méně bude na našem resortu. Díky digitalizaci, která tam mohla být udělaná deset let, ušetříme peníze nejen na platy těch lidí, ale i na prostory. Ty prostory musíme vytápět, svítit tam, udržovat ty budovy. Padesát procent lidí zhruba do roka a půl nebude na ty úřady chodit, udělají to na pár kliků z domova,“ cituje Jurečku Echo24. Neuvedl však, o jaké zaměstnance konkrétně půjde.

Co si o plánovaném státním propouštění myslíte? Řekněte nám váš názor dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články