Česká pošta propustí stovky lidí. „Řízneme do bílých límečků, pošťáků se to netýká,“ vysvětlil šéf státního podniku Knap

Poslední roky hospodaří státní pošta, která zaměstnává kolem 27 tisíc lidí, se ztrátou. Předloni činil propad 1,3 miliardy. Od propouštění si slibuje ušetřit půl miliardy ročně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česká pošta v rámci hledání úspor zruší 669 pracovních míst. Propustit chce podnik zejména pracovníky na manažerských a úřednických pozicích. Ti přijdou o práci od začátku května. Od snížení stavů si pošta slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. „Pošťáků se vyhazovy týkat nebudou,“ cituje mluvčího pošty Matyáše Vitíka iDnes.

Modrá je dobrá

Státní podnik zaměstnává kolem 27 tisíc lidí. „Postupně přecházíme na takový systém řízení, kde ve středním a vyšším managementu nebude potřeba současný počet vedoucích administrativních pracovníků. Rušení pozic se týká čistě úřednické, administrativní, centrálně řízené části firmy. Díky tomu dosáhneme na úsporu půl miliardy ročně,“ uvedl Ivan Feninec, personální ředitel České pošty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Doručení balíku

Od května zruší 669 míst, zejména jde o pozice v marketingu, administrativě, IT, financích nebo obchodu. „U nás platí, že modrá je dobrá. Pošťáků, tedy modrých límečků, se tak propouštění netýká. Lidi do provozu naopak nabíráme, hlavně na pozice balíkových doručovatelů. Řízneme ale do bílých límečků, tedy do administrativy ve středním a vyšším úřednickém patře,“ dodal Roman Knap, generální ředitel České pošty.

Kroky projedná s odbory

Veškeré chystané kroky vedení pošty projedná se zástupci odborových organizací. Snižování stavů je možné i díky avizovanému administrativnímu rozdělení firmy na samostatné účetní jednotky. Podle informací podniku to však neznamená, že by kvůli tomu vznikaly nové managementy nebo přicházeli noví generální ředitelé. Právě díky této transformaci je možné počet vedoucích pracovníků naopak snižovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Doručení pošty

Hospodaření pošty je v posledních letech ztrátové. Za loňský rok by ztráta měla dosáhnout zhruba 800 milionů korun. Oproti roku 2021 jde o půl miliardy nižší propad. Podle výroční zprávy skončilo hospodaření pošty v roce 2020 ztrátou 1,356 miliardy korun po zdanění. Celkové provozní náklady v předloňském roce dosahovaly 20,622 miliardy korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články