Pozor: V listopadu 2023 Čechům nepřijdou důchody jak jsou zvyklí. Vše bude jinak, připravte se

Senioři se letos museli srovnat s několika novinkami ohledně vyplácení penzí. V listopadu je čeká ještě jedna.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O novinkách, které se týkají důchodů, informujeme na Událostech247 pravidelně. Aktuálně se důchody vyplácejí dopředu, takže senior s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává peníze na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího. Výplatní termíny jsou stanoveny v sudé dny mezi 2. až 24. dnem. Pokud ale termín vychází na státní svátek, vše se mění. 

Letošní rok byl plný změn

Pro seniory je rok 2023 jako na houpačce. Vláda navíc rozhodla, že jim sice od příštího roku penze zvýší, ale kvůli novému valorizačnímu vzorečku však jen o opravdu nízkou částku, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. V průměru to bude jen o 360 korun. „Zvýšení pokryje nápor cenového růstu. Reálná hodnota důchodu vzroste o 0,9 procenta,“ potvrdil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Tohle udělala vláda českým důchodcům. Senioři se bouří, to snad není pravda

Letos vyplácení důchodů ovlivňuje několik státních svátků. Aktuálně to bude pátek 17. listopadu, kdy si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Tento den znamená také to, že žáci, studenti a většina pracujících lidí budou moci zůstat doma. Jak připomněl web TN, lidé proto také musí počítat s tím, že se změní termín výplat starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů.

Do konce roku ještě dvě změny termínů

Česká správa sociálního zabezpečení proto bude v listopadu penze vyplácet dříve. To je pro mnohé seniory dobrá zpráva. „Samozřejmě je vždycky fajn dostat peníze dřív, i když já se snažím šetřit, takže se mi nikdy nestalo, že bych během měsíce s financemi nevyšla,“ řekla Událostem247 paní Františka z Humpolce. Důchody, které mají výplatní termín na čtvrtek 16. listopadu, dostanou senioři už 15. listopadu. Hned 16. listopadu dostanou peníze i ti, jejichž termín připadá na sobotu 18. listopadu, píše TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Během státních svátků chodí lidem důchody v jiné dny

Podobná situace čeká české seniory v tomto roce ještě jednou. Také v prosinci jim přijdou peníze dříve, a to 21. místo původního 22. prosince. V tento den pošle Česká správa sociálního zabezpečení finance lidem, kteří měli termín 24. prosince. Důchody vyplácí ČSSZ buď bezhotovostním převodem na účet klienta, nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty. Klient si volí způsob výplaty důchodu při podání žádosti o dávku důchodového pojištění s tím, že kdykoliv později může správu požádat o změnu.

Věděli jste, že důchody chodí během státních svátků v jiné dny? Dejte nám to vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články