Pozor: Velké změny pro všechny majitele řidičských průkazů v roce 2024. Kdo o nich nebude vědět, ten se nebude stačit divit

Digitální prostředí zasahuje stále více do našich životů. Díky tomu například můžeme mít v mobilu občanský průkaz nebo řidičák.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Jak jsme na Událostech247 informovali, vláda v září schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby. Lidé tak mohou začít využívat mobilní aplikaci, ve které budou mít uloženy své identifikační doklady v digitální podobě. Nemůže se jim tak už stát, že si doklady zapomenou doma. Řidiči by ale nyní měli zpozornět, chystají se totiž velké změny.

Starší řidiči si zatím mohou oddechnout

Psali jsme také o tom, že Evropská unie pracuje na novém nařízení, jehož cílem je omezit počet nebezpečných seniorů za volantem a zvýšit tak bezpečnost na evropských silnicích. Navzdory tomu, že za posledních 11 let klesl počet obětí autonehod o 35,8 procenta a počet těžce zraněných o 43,9 procenta, stále se nedaří plnit vytyčené cíle. Jedním z nich je snížení počtu obětí oproti předchozímu období o polovinu.

iZdroj fotografie: Courtney Recker / Creative Commons / CC-BY-SA
Na řidiče se v poslední době valí jedna novinka za druhou

Plánovalo se, že prodloužení řidičského průkazu pro seniory má být podmíněno povinnou zdravotní prohlídkou a vyplňováním nových formulářů. Evropský parlament se totiž rozhodl, že tuto agendu nebude nařizovat plošně, ale ponechá ji na každém z členských států samostatně. V některých zemích, například v České republice, jsou už dnes zdravotní prohlídky pro starší řidiče povinné, připomíná web Auto-mania.

Jsem pro zpřísnění pravidel pro seniory, říká řidič z povolání

Za většinou návrhů, které do schvalování šly, stála francouzská politička Karima Delli. I když pro ně původně měla docela velkou podporu, v rámci hlasování parlamentu nakonec neprošly. Zelenou však dostaly třeba lepší cílená příprava nových řidičů na situace, které pak zažijí sami v praxi na silnici. Součástí finální zkoušky v autoškole by se tak měly nově stát i situace, kdy budou řidiči jezdit na sněhu nebo v podmínkách, kde hrozí velké riziko smyku. 

Konec českých seniorů za volantem? EU jim chce sebrat řidičáky. Tedy aspoň každému, kdo nesplní extrémně těžké zkoušky

Stejně tak má být kladen mnohem větší důraz na to, že používat za jízdy mobilní telefon, je přísně zakázáno. „Já jsem jednoznačně pro, aby se pravidla na silnicích zpřísnila. Jsem řidič z povolání a to, co se děje, je někdy opravdu na hraně. Myslím, že v pořádku by bylo i zpřísnění pravidel pro seniory, protože jsem se už setkal s tím, že starší pán ve Fabii jel po silnici mimo obec asi třicítkou a kompletně zabrzdil provoz,“ řekl Událostem247 pan Miroslav.

Co si o všech zmíněných novinkách myslíte vy? Chtěli byste, aby něco na českých silnicích bylo jinak? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články