Stát rozhodl: Každého, kdo má v peněžence občanský průkaz čeká obrovská změna. Připravte se, 1. ledna 2024 to všechno začne

Online prostředí už brzy zasáhne i do našich dokladů. Lidé nebudou fyzicky potřebovat občanky.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Už dříve jsme na Událostech247 informovali o tom, že většina lidí, kteří platí bezhotovostně, používá místo plastové karty mobilní telefon. Už brzy bude možné mít v mobilu také občanský průkaz nebo třeba řidičák. Dá se ovšem předpokládat, že například senioři tuto možnost nevyužijí. Ne každý má navíc chytrý mobilní telefon. 

Do ciziny jen fyzická občanka

Vláda 13. září 2023 schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby. Lidé tak budou moci využívat mobilní aplikaci s názvem eDoklady, ve které budou mít uloženy své identifikační doklady v digitální podobě. Nejdůležitějším z nich bude v první fázi občanský průkaz. Informoval o tom web Měšec.

iZdroj fotografie: Státní tiskárna cenin
Lidé se budou moci prokázat i elektronickou občankou

V Evropské unii se má zavádět aplikace s názvem eWallet, která by už měla v podstatě nahradit naše doklady. Zatím bude e-občanka fungovat jen v Česku, takže do zahraničí s sebou musíte mít klasické plastové doklady. Podle ministra pro místní rozvoj a digitalizaci a předsedy Pirátů Ivana Bartoše budou eDoklady fungovat jako „běžná mobilní appka“. „Stáhnete, zaregistrujete se, používáte,“ cituje Bartoše web Novinky. I když celý přechod na kompletní elektronické doklady potrvá ještě dlouho, jednoho dne je budeme mít všichni.

Jak připravit váš mobil

Od 1. ledna 2024 budou mít povinnost přijímat e-občanky ústřední správní úřady, například ministerstva a jiné ústřední správní úřady, s výjimkou zastupitelských úřadů. Od 1. července 2024 pak i státní orgány, které nejsou ústředními správními úřady, s výjimkou zastupitelských úřadů, například soudy, policie, a dále kraje a obce s rozšířenou působností. Od 1. ledna 2025 musí e-občanky přijmout ostatní úřady a subjekty, které mají na základě právního předpisu povinnost ověřovat totožnost předložením průkazu, píše web Lupa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmíněná změna odstartuje začátkem roku 2024

Mobilní telefon, který chce uživatel používat pro elektronickou identifikaci, je potřeba na práci s eObčankou připravit. Tedy mít datové připojení k internetu, instalovat obslužnou aplikaci občanka a v rámci této mobilní aplikace pak spárovat Bluetooth čtečku čipových karet ještě před samotným přihlášením, radí web Identita občana. „Já se těchto novinek nebojím, už mám v mobilu zelenou kartu ke svému autu a nebylo to nic složitého. Myslím, že v pohodě bude i občanka,“ řekl Událostem247 pan Miroslav z Čebína.

Využijete elektronického občanského průkazu? Řekněte nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články