Snad každý z nás má rád k snídani čerstvé pečivo s máslem. Pro mnoho Čechů patří máslo mezi základní suroviny.
Jeho cena není zrovna nejnižší, stojí mezi 40 a 50 korunami. Proto většina lidí číhá na nejrůznější slevové akce. Máslo potom nakupují do zásoby třeba do mrazáku a předzásobují se na horší časy. Jak Události247 upozornily už dříve, másla ve velkých akcích však mohou být i více než rok stará, a to rozhodně jejich kvalitě neprospívá.
Několik let staré máslo za výhodnou cenu?
Zásoby másla má pro občany také stát. Web Aktuálně už před několika lety upozornil, že na utajeném místě v západních Čechách uchovává stát v mrazácích přes 400 tun másla. Má je na starosti Správa státních hmotných rezerv. Ta má za úkol zajistit zásoby na výjimečné a nečekané situace, kdy není možné běžné zásobování potravinami nebo palivy. Zásoby je nutné udržovat čerstvé a v pohotovosti a stát za ně ročně utratí 2,5 miliardy korun.
Jednou za čas je však potřeba takové máslo nahrazovat novějším a to starší bývá za nějakou symbolickou cenu nabídnuto k odkupu. Expertka na potraviny Michaela Smolková pro web Blesk uvedla, že takové máslo se obvykle po vyskladnění spíš udá v gastronomii a pekárnách. Může se ale stát, že ho zakoupí i obchodní řetězce a zákazník pak „výhodně“ kupuje několik let zmražené máslo, aniž by o tom měl tušení.
Za kvalitou na nákupy do ciziny
Dlouhodobě se také řeší dvojí kvalita potravin. Je všeobecně známo, že v Česku máme horší zboží, než například v Německu. Psali jsme třeba o tom, že youtubový kanál Starej Fotr vyrazil na nákup vybraných výrobků do Kauflandu v Německu a v Česku a potvrdil se dlouhodobý fakt, že v nápoji Coca-Cola zakoupeném v tuzemsku je glukózovo-fruktózový sirup, zatímco v německém nápoji je cukr.
Mezi českou a německou potravinou není rozdíl jen v kvalitě, ale také v ceně. I když naši západní sousedé mají mnohem vyšší platy, za potraviny často utratí o mnoho méně, jak Události247 upozornily. I za menší cenu ale dostanou potravinu mnohem kvalitnější. „Všimla jsem si toho například u čokolády Milka. Když jsme ji koupili v Rakousku, byla ta chuť úplně jiná než u čokolády zakoupené u nás. To samé platí také u Butelky. Ta z Rakouska má více čokoládovou chuť,“ popsala Událostem247 paní Hana z Rosic.