Stát rozhodl: Jedna skupina Čechů nedostane z důchodu ani korunu. Dotkne se změna 2024 i vás?

Lidé v důchodu se v posledních měsících ocitli ve víru změn. Jak už jsme několikrát psali, ne vždy jsou pro ně zrovna příznivé.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, mění se valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení. Většina změn navíc ovlivní Čechy spíše negativně. I když se seniorům penze od tohoto roku zvyšují, kvůli novému valorizačnímu vzorečku to je o 360 korun, což tedy rozhodně není moc.

Co všechno se mění

Informovali jsme také o tom, že od roku 2025 má platit novinka. Výplatní období důchodů bude stanoveno jako běžný kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne aktuálního měsíce. Jde tedy o změnu výplatního období z „klouzavého“ měsíce na měsíc kalendářní. Snížit se má také počet výplatních termínů důchodů tak, aby všechny spadaly do první poloviny měsíce. Žádost o důchod je možné podat elektronicky. 

Důchody v Česku se už brzy změní k nepoznání: Přečtěte si o všech změnách teď, ať pak nejste zaskočeni

Vláda rozhodla, že pro získání řádného starobního důchodu v roce 2024 je nezbytné splnit minimální dobu pojištění, která je 35 let. Zahrnuje to období, kdy bylo z příjmů odváděno sociální pojištění, ať už z výdělečné činnosti nebo jako náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří péče o dítě do 4 let věku, doba strávená na úřadu práce, studium před rokem 2010, nebo péče o závislou osobu, vysvětluje web Epřehledně.

Co dělat, když podmínky pro přiznání důchodu nesplníte

Lidé, kteří požadavek 35 let pojištění nesplňují, ale mají alespoň 20 let pojištění, mohou získat důchod, pokud dosáhnou věku o 5 let vyššího, než důchodový věk pro muže jejich ročníku narození. Pokud nesplní ani to, nemusí mít na peníze nárok. Vzhledem k přísnějším podmínkám je tedy důležité si už v produktivním věku dobu pojištění hlídat. Jednou z možností je využití dobrovolného důchodového pojištění. Přihlášku je možné podat na místně příslušné OSSZ.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchody se v lednu plošně zvýšily všem penzistům o 360 korun

Pro přiznání předčasného důchodu od října 2024 je potřeba alespoň 40 let pojištění, což je o 5 let více než pro řádný důchod. Toto zpřísnění znamená, že lidé, kteří mají kratší dobu pojištění, budou muset počkat na standardní důchodový věk, píše web Epřehledně. „Já toto neřeším, pracuji jako prodavačka a práce mě baví, takže budu pracovat, dokud to půjde, do důchodu se určitě nehrnu,“ uvedla pro Události247 paní Helena z Břeclavi.

Co si o českém důchodovém systému myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články