Přehled benzínek, na kterých Češi nesmí tankovat. Jakmile to jednou uděláte, porouchá se vám auto

Ceny pohonných hmot nejsou zrovna nejnižší, ale na to už si čeští řidiči zvykli. Horší je, že se na některých benzínkách prodávají nekvalitní paliva.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Většina lidí si myslí, že když natankují pohonné hmoty na některé z ověřených čerpacích stanic, mají záruku kvality. Častým přestupkem bývá při kontrolách benzínek nízký bod vzplanutí nafty, což může motoristům způsobit značné problémy. Víte od nás, že autům jezdícím na diesel vadí kvůli vysokotlakým vstřikovacím zařízením především snížená mazivost nafty s benzinem a to může způsobit zadření.

Pravidelné kontroly

Psali jsme také, že už dříve Česká obchodní inspekce při svých kontrolách čerpacích stanic narazila na tu, kde nafta obsahovala padesátinásobné množství vody, než jaké připouštějí normy. Podle inspekce však nešlo o systémové porušení, ale o technickou závadu u prodávajícího. Už dříve dostal za prodej nekvalitní nafty rekordní pokutu 2 miliony korun obchodní řetězec Globus. Kontroly benzínek samozřejmě dál pokračují.

U těchto 50 benzínek nikdy netankujte: Nakoupíte u nich naftu nebo benzín a auto je rázem na odpis

Česká obchodní inspekce zakázala během loňského roku českým čerpacím stanicím prodávat téměř 30 tisíc litrů pohonných hmot za více než milion korun. Za celý rok nevyhovělo 12 kontrolovaných vzorků, jak psal web TN. Inspekce výsledky kontrol průběžně zveřejňuje na svém webu. Pokutu už dostala společnost Z-Group v areálu ČSAD ve Slavičíně na Zlínsku, jejíž benzin BA 95 Super neprošel zkouškou, protože v něm bylo zjištěno více ethanolu než dovoluje norma.

Další benzínky, kterým se raději vyhněte

Pokutu si vysloužila také společnost IROMEZ, která v Pelhřimově prodávala BA 95 Super na stojanu označeném E5. Palivo při kontrole nesplnilo požadavky jakosti, kdy v něm bylo opět víc ethanolu než podle normy mělo být, píše web Autosalon. Inspektoři palivo na této čerpačce kontrolovali hned dvakrát, a to letos v lednu a únoru. V obou případech byly hodnoty ethanolu nevyhovující. Za to firma dostala pokutu 15 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Dmitry Racer / Creative Commons / CC-BY-SA
Hladký chod auta může škodlivé palivo velmi poškodit

Tyto dvě aktuálně pokutované společnosti tak rozšiřují seznam stanic, na které by si řidiči měli dát při svých cestách pozor. Další pochybení našly kontroly také na benzínce Traviko v Brně-Chrlicích, Pastil v Jiříkově. Silmet Plus v Žatci, ve Strážovské čerpací stanici ve Strážově a na čerpačce K5 v Klatovech. „Jednou jsem skočil na to, že měla jedna no name benzínka levnou naftu a pěkně jsem na to doplatil. Motor byl na odpis,“ řekl Událostem247 pan Jiří z Tišnova.

Natankovali jste někdy špatné palivo? Pokud ano, co se stalo? Napište nám vaše zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články