Valorizace důchodů, nové poplatky za nevyužívání elektronických služeb či odpuštění odvodů. To vše jsou novinky, na které se důchodci musí připravit.
Od letošního roku začala platit celá řada novinek. Události247 například psaly o nových pravidlech v dohodách o provedení práce či zvýšení odvodů OSVČ. Mnoho změn se pak týká také důchodců. Přinášíme přehled několika z nich.
Důchody rostou, ale pomalu
Jednou z novinek, kterou pocítili všichni čeští senioři, je valorizace penzí. Ta letos v lednu činila průměrně 358 korun, jak informovaly Události247. Průměrný důchod se tak dostal na částku 21 080 korun a poprvé překročil hranici 21 tisíc korun. Z dlouhodobého hlediska si však lidé příliš nepolepší. Mezi lety 2026 až 2035 totiž důchody podle vládního rozhodnutí porostou pomaleji.
Zároveň, v souvislosti s valorizací nastala ještě jedna zásadní změna. Informaci o nové výši důchodů už totiž mnozí nedostávají poštou, jak byli zvyklí. Většina lidí tyto informace dostává elektronicky. Důchodci, jež stále preferují papírovou formu oznámení v podobě oficiálního dopisu, si za něj musí zaplatit poštovné, uvádí web Deník. A s tím pak souvisí ještě poslední změna, která začne platit od letošního února. Ti, kteří si důchod stále vybírají v hotovosti na poště, za tuto službu zaplatí místo 35 korun rovnou 78 korun. Týká se to stovek tisíc důchodců.
Některé změny budou pozitivní
Jedná se třeba o důležitou novinku týkající se pracujících důchodů. Ti totiž od letoška nově nemusí platit 6,5procentní pojistné na důchodové pojištění z jejich hrubé mzdy, uvádí server TN. Díky tomu budou mít podstatně vyšší čisté příjmy, což mnozí jistě ocení. V praxi může jít, v závislosti na výši výdělku, i o několik tisíc korun měsíčně navíc.
A na závěr zmiňme ještě jednu dobrou zprávu. Jak informovaly Události247, od ledna se navýšily důchody pro účastníky národního odboje za druhé světové války či květnového povstání v roce 1945. Částky se pro tyto důchodce i vdovy a vdovce po nich pozůstalé navýší o 169, respektive 85 korun.