Přes 1 000 000 Čechů dostane velké peníze od svého dodavatele energií. Máte nárok i vy?

Pro Čechy, kteří se obávali vysokých účtů za energie máme dobrou zprávu. Ceny budou nižší, než se čekalo. A mnohým dokonce budou dodavatelé peníze ještě vracet.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V poslední době se mluvilo především o zdražování energií, na které by se měli Češi připravit. Důvodem mělo být nejen zvýšení ceny regulované složky energií, ale také znovuzavedení poplatku za obnovitelné zdroje, jak psaly Události247. Nyní se však zdá, že přeci jen nebude tak zle. A mnohým Čechům dokonce budou jejich dodavatelé energií peníze vracet. Zjistěte, zda se to bude týkat i vás.

Jak to, že ceny energií nakonec nebudou tak vysoké?

Již zmíněné zvýšení regulované složky ceny energií nakonec podle všeho nebude pro české domácnosti tak zatěžující, jak se původně očekávalo. Důvodem je pokles ceny elektřiny na burzách, což pomáhá vyrovnávat celkové náklady na energie, píše web CNN Prima News. Díky tomu nejenže nebudou Češi za elektřinu platit tolik. Ještě navíc tak mohou ti aktivnější z nich značně ušetřit, a to v případě, že si s dodavatelem zřídí smlouvu s měsíční fixací, jak nedávno psaly Události247.

Zjistilo se, jak se dají na energiích ušetřit obrovské peníze. Musíte ale jednat rychle. Kdo to neudělá, přijde až o 5 000 Kč

Fakt, že cena elektřiny na burzách klesá pak potvrzuje také marketingový šéf největšího nezávislého obchodníka s energiemi, firmy Centropol, Jiří Matoušek. Teď v lednu nakupujeme elektřinu pro zákazníky o 40 procent levněji než před rokem,“ řekl pro web Seznam Zprávy. Zdá se tak, že dopad na peněženky občanů nakonec nebude tak výrazný, jak mnozí předpovídali.

Někteří dostanou peníze zpět

Podle webu CNN Prima News by více než milionu domácností měli dodavatelé energií vrátit peníze na přeplatcích. „Ukazuje se, že pokles obchodní složky ceny energií vykompenzuje nárůst té regulované. V případě 40 procent našich klientů jsou zálohy nastavené tak, že vznikne dokonce přeplatek,“ uvedla pro web CNN Prima News mluvčí společnosti ČEZ Alice Horáková.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Za energie lidé nakonec podle všeho v letošním roce nebudou platit tolik, kolik se očekávalo

A lepší zítřky podle všeho čekají i odběratele plynu. Jak totiž dále uvádí server Seznam Zprávy, jeho ceny jsou letos oproti loňskému roku dokonce na polovině. „Je vysoká pravděpodobnost, že plyn se na velkoobchodním trhu udrží pod 40 eury, což by mohlo znamenat další pokles obchodní složky zákaznických cen o zhruba 350 až 400 korun,“ dodal pro web Seznam Zprávy Matoušek.

Jaký typ smlouvy u dodavatele energií máte? A co je podle vás nejvýhodnější? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články